Jak to ale vypadá s malotřídkami na vesnicích v regionu? Většina z nich má dostatek dětí, byť jich většinou výrazně nepřibývá. Narozdíl od měst, kde se babyboom z posledních let projevuje mnohem více.

Rodiče u malotřídek oceňují především pohodovou atmosféru a individuálnější přístup k žákům. „My jsme spokojení moc. Hlavně kvůli rodinnému přístupu a ochotě zaměstnanců," uvedla maminka školáka z Nezdenic, která si nepřála být jmenována. Oceňuje rovněž, že děti jsou více samostatné a učí se soustředit na svou práci.

Malotřídky v okrese zpravidla mají podporu obcí, které poskytují nemalé finanční částky, aby tyto školy mohly nadále fungovat. Celkově je o ně zájem, problémem však je, že obyvatel na vesnicích je málo.

Tento problém řeší v mnoha slováckých obcích, například v Nezdenicích. Dětí je tu totiž pomálu, mladí se stěhují do měst nebo větších vesnic. „Je to už takový trend," povzdechne si starostka Libuše Bídová. Nic však nevzdává. „Chceme zachovat pravý vesnický život, proto školu určitě rušit nehodláme a snažíme se ji za každou cenu podporovat a udržet," dodává starostka Nezdenic.

V tamní malotřídce je počet dětí v v psledních letech stabilní, situace se rok od roku jen mění jen mírně. „Letos se zapsalo devět dětí. V případě, že by v některém ročníku bylo extrémně málo dětí, máme možnost zkombinovat a spojit třídy tak, aby počet byl rovnoměrný. V novém školním roce otevřeme zvlášť třídu pro prvňáčky, druháky spojíme s třeťáky a čtvrtý ročník s pátým," vyjmenovala ředitelka základní školy Eva Jandásková.

Recept by si v Nezdenicích možná mohli vzít 18 kilometrů jižně.

Říká se jí Škola na konci světa. Před dvanácti lety byla téměř odsouzena k zániku. Dnes je na seznamu prestižních vzdělávacích institucí. Řeč je o základní škole v Březové. Ve své činnosti vychází z projektu Malotřídní škola ve věku informačních technologií, který se začal uskutečňovat od školního roku 2002/2003. O čtyři roky později se dokonce z malotřídky proměnila v úplnou základní školu se všemi ročníky.

V Březové, která má jen 1085 obyvatel, přišlo letos k zápisu devětatřicet prvňáčků, z toho sedmnáct březovských dětí a devatenáct přespolních školáků. Sedmnáct žáků je z celé České republiky a dvě žačky z Německa.

„Naše škola nabízí propracovaný a fungující systém individuálního školního vzdělávání pro žáky zdravotně znevýhodněné, nacházející se s rodiči dlouhodobě v zahraničí, věnující se vrcholovému sportu, kočující ve společnostech a těm, kterým z různých důvodů tento typ výuky vyhovuje," vysvětlil ředitel březovské ZŠ Ludvík Zimčík.

Volněji se dýchá málotřídkám v poslední době díky tomu, že ministerstvo zrušilo poměrně přísné limity pro počty žáků. „Běžné školy mají minimum sedmnáct žáků na třídu. Jinak je to u vesnických spojených malotřídek. Zde se minimum pohybuje od deseti do patnácti žáků na třídu. Pokud je dětí méně, může zřizovatel školy udělit výjimku. Musí však uhradit zvýšené výdaje na činnost školy," vysvětlila mluvčí Zlínského kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková.