„Ač je mým studentkám od 45 do 65 let, učím některé z nich malbě a kresbě patnáct i více let. Každá z nich má svoje povolání, ale malířství je pro některé víc než zábavou. Klidně by se jím mohly i živit. Rok co rok pořádám s frekventanty malířských kurzů, kterých mám hned několik, tři až čtyři takzvané malířské týdny. Jednou je to v Řecku, podruhé v italském Toskánsku, ale také ve Francii, na Slovensku, v Čechách či na Moravě. A právě na Slovácku jsme už poněkolikáté,“ prozrazuje akademický malíř Valasek, který se narodil v Nitře, vystudoval vysokou školu v Bratislavě a před sedmadvaceti lety emigroval do Švýcarska.

Se svými žáky podniká studijní cesty do evropských zemí proto, aby netvořili pouze v ateliéru. „Chci, aby se nadýchali tohoto velkého prostoru v krajině, aby nabrali prostorové cítění, které v ateliéru nelze získat. Malíř by neměl kontakt s prostorem nikdy ztratit. Na Slovácku jsou krásné pahorky, které se střídají s dlouhými krajinnými oblouky. Je to krásný pohled, který se může naskytnout jen na Moravě nebo na Slovensku. Ve Švýcarsku takovou širší rovinu nevidíte. Tam jsou samé skály. Ve Švýcarsku jsem paradoxně se svými studenty nikdy v krajině nebyl, ačkoliv je krásná. Je ale málo barevná, taková monotónní,“ tvrdí Valasek.

Malířky z Basileje inspiruje letos krajina kolem Buchlova. Nádherný pohled se jim naskytl z Trnávek nad Buchlovicemi do údolí Smraďavka, od Zlechova na Buchlov, od modranského skanzenu na velehradskou baziliku, ale i v dalších místech Slovácka. „Malovaly jsme také údolí za Modrou, ale i ve strážnickém skanzenu. Pochválit musím komfortní služby v Hotelu Mlýn Velehrad, kde můžeme tvořit v době, kdy je venku nepříznivé počasí. V hotelu uspořádáme každý večer přehlídku svých prací,“ svěřila se architektka Vlasta Martincová. Ačkoliv se narodila v Praze a vyrůstala v Kunovicích, v Basileji už žije 36 let. „Hotel Mlýn je po stránce architektonické mým dítětem. Rodiče měli na Salaši chalupu a já si při cestách přes Velehrad nemohla nepovšimnout bývalého mlýna, značně zchátralého, kterému jsem nakonec dala podobu dnešního hotelu,“ uvedla frekventantka kurzu a basilejská architektka Martincová.

„Jsme mile překvapeny pohostinností lidí Slovácka i krásou jeho krajiny, její harmonií a výrazností. Domů do Basileje si odvezeme nejen desítky akvarelů, ale i hezké vzpomínky. Rády se na Moravu zase vrátíme,“ nechaly se slyšet Ursula Christen, Maria Henssler, Eleonora Reisner a Susie Hanbury .