Ručně malované ozdoby ve tvaru koulí či zvonečků, které vytvořily s nesmírnou trpělivostí šikovné ruce ženy, dokáží svým skleněným poselstvím rozsvítit světýlka v očích i srdcích dětí a dospělých.

„Práce v tomto zdánlivě zanedbatelném oboru, jako je ruční malování skleněných vánočních ozdob, má u nás svůj přesně vymezený čas. Ačkoliv Vánoce jsou až na sklonku roku, u nás doma začínají už v létě,“ prozrazuje malérečka baněk a zvonečků.

V těch, co budou viset na vánočních stromcích, se bude odrážet světlo elektrických svíček, zatímco v koulích z varného skla, které budou v čase vánočním zavěšeny do stojánků nebo třeba na lustru v pokoji, se bude mihotat plamínek čajových svíček. Ten dá vyniknout nejrůznějším venkovským či přírodním malůvkám, kterými malérečka různě podbarvené skleněné koule ozdobila.

„Každá skleněná koule o průměru šest, deset, dvanáct nebo patnáct centimetrů je malým originálem. Ani jedna baňka není jako ta druhá, i když mají stejný motiv. Ten si může zákazník vybrat podle svého gusta. Chce-li mít na baňce nebo zvonku kostelíček z jeho obce, lesní krajinu či jinou přírodní scenérii, snažím se mu vyhovět,“ vysvětluje Hadačová a dodává, že musí myslet na přání zákazníka, protože každý má o té své nejkrásnější vánoční ozdůbce své představy. Každý člověk má jiný vkus.

A jakou módní barvu představují ozdoby pro ty letošní vánoční svátky? „Nejen letos, ale už i vloni byly nejvíce žádané ozdoby se světle modrým podbarvením, na kterých jsou modré malůvky v podobě zasněžených venkovských chaloupek či kostelíčků. Podle předlohy zákazníka jsem už malovala na baňky nejeden kostel ze Slovácka či Valašska,“ říká malérečka a ukazuje krabice plné třpytivých skleněných ozdob.

Až v nich začnou plápolat plamínky čajových svíček nebo se na jejich stříbrném obalu na vánočním stromku odrazí světlo elektrických i obyčejných svíček, přinesou radost dětem i dospělým. Ale to už budou u Hadačů Velikonoce.

„I na ně se musím jako malérečka kraslic připravit s dostatečným předstihem. Zdobím je už dvaačtyřicet let,“ prozrazuje malérečka a vystudovaná aranžérka.