VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malé obce chtějí více peněz

Slovácko, Praha – Starostové malých obcí minulý týden obsadili Prahu. V hlavním městě na demonstraci bojovali za změnu rozpočtového určení daní ve prospěch malých obcí, které by podle nich měly dostávat na jednoho obyvatele a rok z rozpočtu více pěněz než dosud. Nespokojenost s tím, že čtyři největší česká města získávají až šestinásobek, byli v hlavním městě vyjádřit i místostarosta Suché Loze Petr Gazdík či místrosraostka Vlčnova Marta Moštková.

27.9.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Petr Gazdík, který je i předsedou poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové, za tuto myšlenku bojuje už pět let. V minulém týdnu spolu s tisícovkou starostů z celé republiky opět přednesl své požadavky premiéru Petru Nečasovi.

Poklidnou demonstraci považuje za úspěšnou a nadějnou. „Byl jsem velmi rád, že i pan premiér se vyjádřil v tom smyslu, že to vidí jako zásadní problém a chce se ve vládní koalici na tomto dohodnout. Podle mě ta akce byla velmi úspěšná. Návrh podalo ministerstvo financí do vlády začátkem července, nyní je v připomínkovém řízení a předpokládám, že vláda i poslanecká sněmovna jej projedná během října,“ naznačuje termín, kdy by v otázce rozpočtového určení daní mohlo být jasněji, Gazdík.

Shromáždění, které se ve středu sešlo v Praze před budovou Úřadu vlády, uspořádalo Sdružení místních samospráv. Spokojenost s výsledkem netají ani jeho předseda Josef Bartoněk. „Myslím, že to, co jsme potřebovali dát najevo vládě a panu premiérovi, tedy že starostové se nenechají opít rohlíkem a že za svým názorem si stojí, se podařilo. Zdálo se mi, že pan premiér byl z toho množství účastníků překvapen a myslím si, že pro další vývoj v malých obcích to bude mít velký význam. I když tato akce byla jen jedna z mnoha, kterou jsme na podporu našeho zájmu pořádali. Ale ten trvalý tlak, který vytváříme pět let, vede postupnými kroky, doufám, ke zdárnému konci,“ uvedl Bartoněk.

Hájit zájmy své obce se do Prahy na demonstraci vydala také místostarostka Vlčnova Marta Moštková. I pro její obec by změna v rozpočtovém určení daní měla velký význam. „Máme něco málo přes tři tisíce obyvatel. Tedy v našem rozpočtu by to znamenalo asi čtyři miliony korun navíc. Máme například vypracován projekt na rekonstrukci silnice v jedné části obce a z takových peněz už by se dalo v tomto směru leccos udělat,“ prohlásila Marta Moštková.

Jiný názor má ale například Ladislav Kryštof, který dvanáct let působil v předsednictvu Svazu měst a obcí. Podle něj by malé obce neměly získávat finance na úkor Prahy, Brna, Ostravy a Plzně. „Je vždycky špatně, když se proti sobě postaví jednotliví starostové. Měli by táhnout za jeden provaz, aby se vymohlo více peněz v rámci rozpočtového určení daní, ale ne aby jeden získal na úkor druhého. Na Svazu měst a obcí jsme měli vypracovaný svůj návrh, kde by se stabilizovala částka pro čtyři velká města tak, aby jejich příspěvky nerostly a zvyšovaly se jen ty pro menší obce. Tedy postupný krok, nikoli jednorázový,“ nastínil Ladislav Kryštof. „Návrh na nynější přerozdělení financí vznikl v devadesátých letech, kdy v místech, kde bylo více průmyslu a platily se větší daně, zůstávalo logicky i více peněz,“ dodal ještě.

Petr Gazdík s Kryštofem nesouhlasí. „Pro jednu obec, která má jeden až pět tisíc obyvatel, by naše snaha okamžitě přinesla zhruba dva tisíce sto až dva tisíce pět set korun ročně na hlavu. Když vezmu Suchou Loz, která má tisíc sto čtyřicet obyvatel, znamená to zhruba dva a půl milionu korun ročně, za volební období deset milionů. A to už je zásadní rozdíl. Myslím si, že to bude znamenat výrazný krok pro zlepšení svobody samospráv. Tím pádem už volby nebudou o tom, jestli vám bude sympatičtější Petr nebo Pavel, ale stanou se soutěží o to, kdy jedna část říká: chceme opravit vodovod a druhá: my chceme nové hřiště. A ty si, obyvateli, svobodně vyber, co je pro tebe ve tvé obci podstatnější. Obce ve svém rozvoji jsou nyní v takové situaci, jako když vás pustí do supermarketu plného zboží, ale do peněženky vám dají dvacet korun. A to je špatně, “ říká Petr Gazdík.

Systém rozpočtového přerozdělení daní by byl podle požadavků starostů malých obcí nastaven tak, aby rozdíl mezi hlavním městem a malou obcí byl maximálně trojnásobný. „V roce dva tisíce šest byl ten rozdíl až šestinásobný. Poslední tři roky je to zhruba čtyř­ a půlnásobek. Naší snahou je dostat to na trojnásobek, tak jak je zvykem všude ve vyspělých evropských zemích,“ uzavírá Petr Gazdík.

Petra Kučerová

27.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve středu 13. prosince symbolicky otevřou okružní křižovatku na náměstí Svobody v Uherském Brodě.
6

Okružní křižovatka za 11 milionů v Brodě je symbolicky otevřená

Vánoční strom Nedašova Lhota
27

ANKETA: Vyberte nejkrásnější vánoční strom ve Zlínském kraji

Může být hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti na Všehrdově ulici?

ANKETA/ Myslíte si, že hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti může být na Všehrdově ulici v blízkosti hlavní křižovatky, kde by mezi Střední uměleckoprůmyslovou školou a bankou ČSOB mělo denně projet více než 400 spojů? Hlasujte v anketě.

Dvě účastnice ranní nehody převezli do nemocnice s lehkým zraněním

Ranní dopravní špičku v Uherském Hradišti pořádně zkomplikovala nehoda osobních automobilů citroën a kia, které se v úterý 12. prosince před osmou hodinou střetly na křižovatce ulic tř. Maršála Malinovského a Svatoplukova.

NEPŘEHLÉDNĚTE! Prvňáci ze ZŠ Staré Město ve Slováckém deníku

V tištěném středečním vydání Slováckého deníku budou fotky usměvavých dětí ze tříd 1. C a 1. D ze ZŠ Staré Město.

ANKETA: Vyberte ten nejlepší dárek pod stromeček!

Redakce Deníku pro vás vybrala nejpopulárnější dárky posledních let. Které z nich byste chtěli najít pod stromečkem? Hlasujte!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT