Po oba dny bude od 9 do 17 hodin zpřístupněno celkem 51 objektů na území Slovácka. Otevřeno bude i několik domů, do kterých se turisté běžně nedostanou. Třeba proto, že se objekt nachází na soukromém pozemku, je součástí bydlení majitelů nebo slouží ke spolkové činnosti v obci.

„Lidová architektura a malá muzea na Slovácku jsou cenným dokladem naší historie, života našich předků a pro drobné obce Slovácka mnohdy jedinou turistickou atraktivitou. Prostřednictvím akce Víkend památkových domků usilujeme o rozvoj cestovního ruchu v menších obcích, protože věříme, že význam těchto památek není zanedbatelný a památkové objekty si zaslouží pozornost,“ vysvětluje Stanislav Blaha, předseda správní rady Regionu Slovácko.

Vyhlášení výsledků soutěže Píšu povídky, píšu básně v Knihovně B. B. Buchlovana v Uherském Hradišti.
Knihovna v Hradišti vyhlásila výsledky soutěže virtuálně

Návštěvníci se mohou těšit i na komentované prohlídky, a to téměř ve všech objektech. Některé domky pak připravují ještě něco navíc. Třeba v Trchalíkově usedlosti v Šumicích se bude již tradičně péct chleba v peci a buchty ve výminku, budou zde také ukázky kovářských prací.

V Hasoňově chalupě bude ukázka pletení košíků a výrobků ze šustí. V Chalupě Fanoša Mikuleckého v Mikulčicích jste zváni na výstavu a besedu u cimbálu. V zámecké konírně v Miloticích proběhne vernisáž k výstavě Dalibora Gregora Jízda králů – Hrdost, úcta, tradice. Výstava bude připravena také ve Starém kvartýru v Lužicích. Muzeum Bystřice pod Lopeníkem chystá výstavu kočárků, fotografií, ochutnávku džemů

a sirupů. V Tvarožné Lhotě zase ochutnáte oskerušové výrobky, neboť oskerušemi je tato obec proslulá. V Šardicích si pro Vás připravili výstavu ze soukromé sbírky s názvem Šátky, čepce, zástěrky našej stařenky. V Bukovanském mlýně proběhne ukázka výroby kraslic. Bartkův mlýn v Nivnici nabídne prodejní výstavu keramických šperků a obrazů.

Podrobné informace i seznam všech objektů, které je možné v průběhu Víkendu památkových domků navštívit, naleznou zájemci na www.slovacko.cz