Není proto divu, že obce, které vlastní bazény, se do jejich oprav nehrnou. „Bylo by to velice drahé a zisk nejistý,“ shodují se jejich představitelé.
Například v Topolné už bazén nefunguje několik let a zástupci obce neuvažují o tom, že by ho znovu zprovoznili. A to i přesto, že jeho obnova figuruje v architektonické studii, kterou si nechali vypracovat. „Občas se v obci hlasy o obnově bazénu ozvou, my však s touto možností ale příliš nepočítáme. Provoz koupaliště je totiž nesmírně nákladný a my bychom navíc museli zanedbaný bazén opravit kompletně, což by znamenalo opět neúnosné finanční náklady. Navíc jistota úspěšného provozu je velmi malá,“ vysvětlila starostka Topolné Hana Marášková.
Koupaliště v její obci mělo dostat nový vzhled v souvislosti s postupnou obnovou tamního víceúčelového areálu Bůrovce. Prostor za obcí nabízí především kulturní vyžití v rozlehlé budově a parčíku, které využívají především pořadatelé tanečních zábav, hodů, akcí pro děti a podobně.
„V těchto dnech budeme opravovat střechu budovy, postupně opravíme venkovní taneční kolo a stánky, které jsou v havarijním stavu. Musíme vyměnit i staré lavičky a zábradlí. A pokud jde o bazén, ten bychom v budoucnu chtěli přestavět na beachvolejbalové hřiště. Datum provedení ani cenu ale prozatím neznáme,“ uvedla Marášková.
Topolná ale není jedinou obcí, kde provoz bazénu považují za neperspektivní. Na vlastní kůži vyzkoušeli nevýhody takové investice například v Pašovicích. V této malé obci koupaliště už několik let provozují, ovšem zájem o něj je velmi malý. „Když je hezké počasí, přijde tam zhruba třicet lidí denně, což na pokrytí nákladů nestačí. Děcka raději sedí u počítačů anebo si zajedou do aquaparků v okolí,“ poznamenal starosta Pašovic Jaromír Čáp.
Naopak velmi dobré zkušenosti mají s koupalištěm ve městech. Výjimkou není ani „spádová“ obec Hluk, do které přijíždějí milovníci koupání nejen z okolních vesnic, ale třeba až z Uherského Hradiště. „Například o víkendu na počátku července tam přišlo 1300 lidí. V loňské sezoně se tam vykoupalo zhruba 560 osob denně,“ uvedl spokojeně starosta obce Jan Šimčík. Venkovní koupaliště zprovoznili v Hluku před deseti lety a za jeho pořízení zaplatili 30 milionů korun. V aquaparcích v Uherském Brodě a Uherském Hradišti konkurenci nevidí. „Výsledky návštěvnosti ukazují, že nám tato zařízení odebrala jen několik desítek návštěvníků,“ dodal Šimčík.