Vyhublého psa, který evidentně několik týdnů nežral, městští policisté odvezli k veterinářce Karolině Turčinkové, která jej vyšetřila a ihned napíchla na kapačku.

Zbídačený pes z Uherského Hradiště na zdravotní kontrole v ordinaci veterinářky Karoliny Turčinové.
Pro zbídačeného psa museli hasiči po žebříku. Policie šetří, zda nebyl týrán

Od ní Blade putoval prostřednictvím organizace Nalezení psi Uherské Hradiště do dočasné domácí péče, protože obvyklé postupy a umístění psa do záchytných kotců v HRATESu nejsou v takovém mimořádném případě podle portálu Nalezení psi použitelné.

Policie zahájila trestní stíhání

Podle posledních informací pes zůstane ještě nějaký čas v domácí péči pečovatelky ve Véskách, minimálně do doby, než veterinářka uzná, že se dostatečně zotavil a může se tudíž přesunout do útulku pro psy ve Zlíně.

Co se v článku dočtete:

- Policie zahájila trestní řízení pro týrání zvířat
- Otevřený dopis majitele psa
- Co bude dál s tříletým americkým stafordem Bladem
- O nebezpečném vyhrožování majiteli i jeho okolí na sociálních sítích 

Ve středu 13. března měli v případu jasněji policisté.

„Na základě veterinárního vyšetření psa jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin týrání zvířat. V tomto případě hrozí viníkovi až tři roky za mřížemi. To, kdo se o psa staral, kdo je jeho majitelem, bude předmětem dalšího šetření,“ řekl Deníku mluvčí policistů v Uherském Hradišti Radomír Šiška.

Na sociálních sítích došlo také ke ztotožnění údajného majitele psa a ve víru vášnivé a mnohdy nenávistné debaty se diskutující nevybíravě opírali nejen do něj, ale také do jeho přítelkyně a posléze i do její rodiny.

Podnik majitel zatím zavřel

Jeho podnik v Uherském hradišti zůstává od úterka zavřený a mobilní telefon je vypnutý. Dotyčný se nenachází ani na adrese rodičů. Deníku však zaslal k celé záležitosti své vyjádření, v němž své provinění vůči Bladeovi v souvislosti se svými psychickými problémy přiznává.

Jeho nekrácené prohlášení, které poskytl Deníku přinášíme na následujících řádkách:

Dobrý den, jmenuji se Martin Tomaštík a rád bych podal prohlášení ohledně mého psa, který teď koluje internetem. Blade má 3 roky. Mám ho od štěněte a celou dobu jsem se o nej dobře staral. Byl krásný hodný pes.
Poslední dva měsíce jsem se potýkal s psychickými problémy a nebyl jsem schopný se o něj starat. Chtěl jsem ho dát do útulku, ale bál jsem se reakce okolí, tak jsem to pořád oddaloval a oddaloval až se to dostalo do fáze že jsem tam začínal chodit míň, a když jsem viděl, co se s ním děje tak jsem dostal strach a nevěděl co dělat. Nikdo z okolí o mém problému nevěděl, tudíž mi, ani Bladeovi nemohli pomoct. Neměl jsem v tom žádné potěšení. Celá situace mě hrozně moc mrzí a lituji toho. Dalo se tomu předejít kdybych se někomu svěřil. Doufám, že se Blade z toho dostane a bude zase jako byl dřív. Taky mě moc mrzí, jaký to má dopad na mé okolí. Nikdo z mé rodiny, rodiny mé bývalé přítelkyně, včetně jí nebo kamarádů o tom nevěděl, jinak by určitě zakročili protože jsou to dobří lidi. Tímto bych poprosil veřejnost, ať se zachovají lépe než já, a přestanou terorizovat lidi co za nic nemůžou. Všechnu tu nenávist si zasloužím jen já a jsem připraven nést následky. Plně spolupracuji s Policií České republiky. Celá tahle situace je veliké neštěstí a mě to hrozně moc mrzí. Chtěl bych se moc omluvit Bladeovi a doufám že to zvládne. Taky bych se rád omluvil mé rodině, mojí bývalé přítelkyni a její rodině a mému okolí, protože je to všechny zasáhlo a jsou z toho v šoku.

Nebezpečný lynč na sociálních sítích

Vůči nevybíravým útokům na sociálních sítích se v souvislosti s tímto případem ohradil například uherskohradišťský rodák a současný vysokoškolský student práv Václav Janík.

„Kromě zděšení z toho, že někdo dokáže takhle utýrat psa, které už na internetu za mě vyjádřilo tisíce lidí, mě do značné míry děsí i výhrůžky smrtí a fyzickým násilím, které za posledních pár hodin zaplnily sociální sítě,“ poznamenal Václav Janík.

Šéfredaktor Slováckého deníku Pavel Bohun
SOS vysílal z okna sídlištního bytu psí trosečník

Přiznal také, že největší úzkost mu na tom působí, že nemalé množství uživatelů sociálních sítí neváhá vyhrožovat fyzickou likvidací i lidem z okolí majitele psa, a to jen na základě toho, že se domnívají, že o tom jeho přítelkyně nebo členové rodiny museli vědět nebo se na tom podíleli.

„Protože mám asi tak stejně málo informací jako drtivá většina ostatních na internetu, tak jsem osobně velmi zdrženlivý v tom někoho automaticky odsoudit na základě domněnky, že něco musel vědět,“ naznačil student s tím, že si dokáže představit, že to prostě majitel psa mohl dost úspěšně tajit.

Při srážce tří aut se kamion se štěpkou převrátil na bok. Náklad se vysypal na pole
Při srážce tří aut se kamion se štěpkou převrátil na bok. Náklad se vysypal

Zvlášť pokud často pobýval na jiných místech než ve svém bytě, nebo pokud jeho přítelkyně doopravdy bydlela poslední měsíce u rodičů, jak uvedla na sociálních sítích.

„Přál bych si prostě žít ve společnosti, kde se čeká na vyšetření případu a rozhodnutí soudu, a ne ve společnosti, kterou zmítá touha po veřejném lynčování. Jen jsem chtěl upozornit, že stejně jako je trestným činem týrání zvířat, je trestným činem také vyhrožování usmrcením nebo těžkou ujmou na zdraví. Myslím, že ani jedno do civilizované společnosti nepatří,“ uvedl závěrem Václav Janík.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zbídačený pes u veterinářky

Zdroj: Karolina Turčinková