„Skutečný důvod toho, proč jsem se rozhodl prodat zámek je skutečnost, že se chci přestěhovat mimo Slovácko. Senátní volby ukázaly, že o mě lidé v regionu nestojí do té míry, jak bych si představoval," vysvětlil důvod svého kroku italský podnikatel. Posteskl si, že řada kulturních akcí, které tam pořádal a musel částečně dotovat, i celková oprava zámku asi pro lidi nic neznamená. Usuzuje tak podle výsledku voleb.

„Nemohu tudíž vynakládat snahu tam, kde o ni lidé nestojí," má jasno Alessandro Alagia. Své aktivity postupně převede do Prahy, kde vlastní byt v samotném centru města, a kde podle jeho slov bude mít jeho práce skutečný efekt a smysl.

Rozhodnutí dosavadního majitele zámku rozvířilo na sociální síti debatu, v níž převažují především příznivci Alessandra Alagia. „To je smutné, ale i tak držím zámku pěsti. Je to škoda," napsala například na facebookovou stránku podnikatele Petra Janálová.

Obecní úřad zámek asi nekoupí, kvůli prodejní ceně

Nejnovější krok „zámeckého pána" překvapil i samotné vedení Ořechova. „O prodeji zámku jsem se dozvěděla ve čtvrtek a samotnou mě to překvapilo. Byli jsme samozřejmě rádi, že má zámek majitele a bylo o něj postaráno. V opačném případě by to mohl být pro Ořechov problém," uvedla starostka obce Jarmila Jilgová.

Zároveň sdělila, že o případné možnosti zakoupení zámku samotnou obcí musí rozhodnout zastupitelstvo, nicméně vzhledem k finančním požadavkům tato varianta nejspíš nebude aktuální. Prodejní cenu nemovitosti získají zájemci v realitní kanceláři.

„Hodnota zámku je v desítkách milionů korun (mluví se o částce kolem 40 milionů korun – pozn. red.). Vzhledem k tomu, že chci i do budoucna podporovat kulturu a jiné aktivity v regionech, rád bych si po prodeji ořechovského zámku pořídil jiný v okolí Prahy," vyjádřil se pro Slovácký deník Alessandro Alagia.

Veškerou svou podporu pak soustředí prý tam, když na Slovácku se nesetkala s pochopením. Objevují se i spekulace, že podnikatel zámek musí prodat kvůli finančním problémům. To se ale nepotvrdilo. „Podle Centrální evidence exekucí nejsou proti této osobě vedena žádná řízení," informovala Petra Báčová, mluvčí Exekutorské komory ČR. Podnikatel figuruje v jedenácti firmách, většina z nich má sídlo v Praze.