Stalo se tak při jedné z nejprestižnějších kovářských událostí v Česku, a to na 13. ročníku mezinárodního Buchlovského kování. Jeho pořadatelem bylo občanské sdružení HB Collegium ve spolupráci se správou hradu Buchlova.

Obě nádvoří starobylého hradu byla prodchnuta vůní hořícího uhlí, hypnotickým žárem plamenů výhní a lahodně působícími zvuky deseti zvonivých kovadlin, na nichž mistři černého řemesla předváděli před zraky 5 446 diváků své umění.

Ke slovu se v neděli vpodvečer dostala také odborná porota, která hodnotila soutěž kovářů. V kategorii mladších přisoudila prvenství plastice Námluvy, vytvořené triem Strakových, v kategorii starších kovářskému týmu z Belgie za Damaškovou sekyru.

U jedné z výhní na prvním nádvoří se se svalnatými muži, Marianem Dufkem a Jaroslavem Křivánkem, šéfem historické skupiny Velkomoravané, otáčela Nikol Číková ze Zlína.

„Kovařinu jsem sice vystudovala, ale neživím se jí. S kamarády tu dnes společně tvoříme Aeskulapovu hůl, obtočenou hadem, která je znamením životní síly a zdraví. U kovadliny na Buchlovském kování jsem podeváté, ale na středověkém hradě Helfštýně budu na konci srpna pouhou divačkou“ svěřila se Nikol.

I letos se obě nádvoří hradu proměnily v galerii pod širým nebem. Lidé si mohli prohlédnout desítky kovaných plastik, které mistři černého řemesla vytvořili v průběhu uplynulých 12. ročníků Buchlovského kování. Velkému zájmu veřejnosti se na prvním hradním nádvoří těšila tavba chřibské železné rudy v replice středověké pece.

„V průběhu dvoudenní akce bylo pro děti i dospělé připraveno několik atrakcí. Děti si nenechaly ujít Lenčino loutkové divadlo a pod dohledem kovářů si mohly vykovat třeba hřebík. K doprovodnému programu patřil jarmark, na němž prezentovali svoji tvorbu z kovu umělečtí kováři, měditepci, platnéři a šperkaři. Novinkou letošního kování byla prezentace uměleckých rytců ze Střední školy - COPt České zbrojovky v Uherském Brodě,“ dala nahlédnout do zákulisí akce Libuše Mikulová, správkyně hradního depozitáře a členka HB Collegia.

Každý z návštěvníků mohl do hlasovacího lístku napsat, která kovářská práce se mu nejvíce líbila. Z hlasovacích lístků byli vylosováni tři šťastlivci, kteří bezplatně získali po dvou vstupenkách na jednu Buchlovskou noc s černou paní.

Ke slovu se v neděli v podvečer dostala také odborná porota, která hodnotila soutěž kovářů. V kategorii mladších přisoudila prvenství plastice Námluvy, vytvořené triem Strakových, v kategorii starších kovářskému týmu z Belgie za Damaškovou sekyru.