VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skaut Jiří Kamas Sam: Magicky mě přitahují Chřiby

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Skaut, vedoucí tábora i kuchař v jedné osobě. Tím vším je třiapadesátiletý Jiří Kamas, který jezdí na tábory už téměř čtyřicet let.

6.6.2007
SDÍLEJ:

Jiří Kamas.Foto: DENÍK/archiv

Svůj první skautský tábor prožil v roce 1969 na Třeštíku pod vedením bratra Františka Petlana. Tady se také poprvé dostal i k vaření v polní kuchyni. Další rok již připravoval celotáborovou hru na táboře Psohlavců v Osvětimanech, na krásné louce polešovických skautů. Tady také vzniklo obávané strašidlo Chřibohnát v podání Ladi Poláka, který měl později mnoho pokračovatelů. „V roce 1971 jsme naše tábory přestěhovali na Staré Hutě, kde postupně vznikla psohlavecká táborová základna, která nám slouží dodnes. V roce 1992 jsme se s Jeleny přestěhovali o kus dál, na druhou stranu Brda k obci Divoky. Důvodem byla touha po návratu do náruče romantiky bez pevných budov a elektřiny,“ prozrazuje Kamas. V Divokách našli nejen starou romantiku, ale i pochopení a podporu místních občanů. Letos tam budou budovat již patnáctý letní tábor s celotáborovou hrou, tentokrát inspirovanou piráty. „Naše letní tábory považuji za důležitý výchovný prvek a vyvrcholení celoroční oddílové činnosti. Děti získají mnoho dovedností a znalostí, naučí se překonávat překážky i samy sebe,“ uvádí Kamas. Magicky ho přitahují Chřiby. Na každém tábořišti se snaží najít každým rokem něco nového a zajímavého. Možná jsou daleko atraktivnější lokality, ale pro ně je důležitý pestrý a náročný program. „Za ta dlouhá léta našeho táborového harcování se děti a rodiče velmi změnili. Pochopitelně jsou odrazem naší doby a společnosti. Jsou vyspělejší, již jim nestačí jen indiánská romantika. Děti jsou hlučnější, trvá jim delší dobu, než pochopí pravidla hry. Rodiče často požadují větší komfort. Pokud však úskalí překonáme, jsou děti stejně hravé a zapálené jako my,“ říká skaut. Podle jeho slov neví, kolik táborů celkem ve svém životě absolvoval. Rukama jemu i jeho manželce prošlo za ta léta úctyhodné množství dětí. Mnozí se prostřednictvím svých dětí vrací zpět do oddílu a při setkáních vzpomínají na společné táborové chvíle a zážitky.
„Večer, když sedím zády opřený o stěnu kuchyně nebo stožáru na táborovém náměstíčku a pozoruji ztichlý tábor přikrytý hvězdnou oblohou, často si říkám, stojí to mé oddílové a táborové snažení vůbec za to? Samozřejmě bez spolupráce a pomoci mých nejbližších, kamarádů a přátel bych u této zodpovědné, náročné činnosti těžko tolik roků vydržel,“ zakončuje své povídání Kamas.

6.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Míkovický košt vína
20

V Míkovicích chutnali rekordních 531 vzorků vín

Ilustrační foto
11

Epidemie chřipky ve Zlínském kraji graduje

Školáci z Kunovic získali tisíce pro umírající

Uspořádali jarmark, provozovali vánoční kavárnu s cukrárnou a zahráli divadlo. Výtěžek pak sečetli a věnovali uherskohradišťské Charitě. Řeč je o žácích Základní školy Červená cesta v Kunovicích, kteří na dobročinné účely získali více než deset tisíc korun.

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Skvělá, senzační, báječná. Jen samá superlativa se snáší na adresu české zlaté medailistky Ester Ledecké. Přečtěte si, jakým zůsobem jí skládají hold slavní čeští i světoví sportovci.

On-line rozhovor s primářkou hematologie

Proč pořád neumíme na 100% vyléčit leukémii? Jak je těžké získávat dárce? Jaký zájem o práci s krví? Nejen na to se můžete ptát primářky Jany Pelkové z Hematologicko – transfuzního oddělení v Krajské nemocnici T. Bati a ve Vsetínské nemocnici. Otázky můžete pokládat již nyní, Jana Pelková vám bude odpovídat ve středu 21. února od 10 do 11 hodin na našem webu.    

Na Modré se zabydlují šlechtění pratuři, předci domácího skotu

O něco živěji je od úterního večera v areálu Archeoskanzenu a Živé vody na Modré. Pro širokou veřejnost tam přibyla další atrakce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT