„Tak je to před Slováckými slavnostmi vína a otevřených památek pořád. Telefonáty, schůzky, je třeba zařídit spoustu věcí, probrat každou maličkost. Už mi dokonce volali i zájemci odněkud z Ostravska, kde se dají v Hradišti zaparkovat autobusy,“ popisuje své hektické dny pár dnů před vypuknutím nejmasovější akce Slovácka šéf pořádající organizace. K dispozici má asi třicítku kmenových zaměstnanců Klubu kultury, dodává ale, že před slavnostmi tým posiluje ještě o asi dvakrát tolik lidí.

„Potřebujeme posily především co se týče organizačního a technického zabezpečení akcí, s každým samozřejmě musíme uzavřít platnou smlouvu. A to ani nemluvím například o garantech jednotlivých programů, které už do tohoto počtu nezahrnuji,“ vypočítává Mach. Slováckým slavnostem vína a otevřených památek se coby ředitel Klubu kultury věnuje šestým rokem a jak říká, práce je rok od roku více. „Letos je devátý ročník, a i když jsem u prvních nebyl, z různých pramenů se dá vyčíst, že se v počátcích jednalo jen o regionální akci. Ale když do Hradiště, které má 27 tisíc obyvatel, najednou přijede dalších 50 tisíc návštěvníků, musíme se o ně náležitě postarat. Zařídit, aby všichni mohli vidět zvolený program, měli pohodlí a zůstala přitom zachována příjemná atmosféra, na které si zakládáme především. A to dá spoustu práce a úsilí, které ale na první pohled nemůže být vidět,“ vysvětluje Antonín Mach.

Letošní ročník podle něj nabídne několik zajímavých novinek. „Máme jakousi linii, které se držíme, aby Slavnosti vína a otevřených památek měly svou pevnou strukturu. Samozřejmě se je ale snažíme dále posouvat a zkvalitňovat. A tak letos nabídneme například přehlídku dětských cimbálovek, nebo nedělní komentovaný program Ženatí a svobodní, kde své typické kroje předvede několik desítek párů,“ láká Mach. Každý si podle jeho názoru může během dvou dnů najít to své.

„Samozřejmě je tady folklór, rukodělná výroba, cimbálovky, kroje, víno, burčák. Kdo bude chtít, může se z přeplněného centra projít do mařatických vinohradů, nebo si užít dechovou hudbu na Koruně. A pokud toho návštěvník bude mít opravdu plné zuby, může nasednout na loď a užít si klid na řece Moravě,“ uzavírá s úsměvem Antonín Mach.

Petra Kučerová