Páteřní trasa začíná u nádraží Českých drah v Bohuslavicích na Hodonínsku, vede přes hřebeny Chřibů a končí u lávky pro pěší přes řeku Moravu u Otrokovic, na okraji lesa s názvem Tresný.

„Projekt ale počítal s tím, že trasa přivede lyžaře až k otrokovickém vlakovému nádraží, ale protože jeho okolí čeká rekonstrukce, museli jsme trasu o něco zkrátit,“ vysvětlil vedoucí Lesní správy Buchlovice Zdeněk Zálešák. Pro lyžařskou turistiku byla podle něj maximálně využita trasa přes atraktivní místa v Chřibech, jakými jsou Moravanské louky, parkoviště u Křížku, pískovcové skalisko Kozel, zřícenina hradu ve Střílkách, motorest Samota, Buchlov kámen, Brdo, Bunč, Komínské skály a Budačina.

„Vybudování lyžařské trasy, která bude od jara do zimy sloužit také pěším turistům a cykloturistům, stála Lesy České republiky 1 602 000 korun. Až pověřená komise posoudí kvalitu odvedených prací na vybudované stezce, měly by LČR obdržet z evropských fondů dotaci ve výši 1 064 000 korun,“ prozradil lesní správce. Příslib částky na tuto akci dostali lesáci na základě předloženého projektu letos na jaře.

V Chřibech byla až dosud hustá síť turistických tras, ale chyběla v nich lyžařská stezka, po níž běžkaři volali. „Chtěli jsme jim vyjít vstříc, ale také je při vyjížďkách do Chřibů udržet na vyznačené trase. Mnozí lyžaři nám jezdili po lesních porostech křížem krážem, rušili a stresovali zvěř,“ uvedl Zálešák několik důvodů vybudování lyžařské trasy.

Turisté i lyžaři vybudování běžkařské trasy vítají. „Buchlovičtí lesáci postavili v chřibských lesích celou řadu přístřešků a dalších zařízení pro turisty, ale také se o jejich údržbu starají. Za vybudování první běžkařské trasy pro lyžaře jim patří náš dík,“ neskrývá radost z nové stezky člen oblastního výboru KČT Valašsko – Chřiby a předseda hradišťského turistického klubu Zdeněk Kadlčík. Podle něj je zatím v Česku pouze 2600 kilometrů značených lyžařských tras, zatímco pro turisty a cyklisty je jich sedmdesát tisíc.

Lesáci mají připravených 15 tisíc map nové lyžařské běžecké trasy, formátu A3, které vytvořili ve spoluráci s mikroregionem Buchlov. „Je na nich vyznačena běžkařská trasa s místy, na nichž jsou postaveny altány a informační tabule. Na rubu mapek, které budou k mání na informačních centrech a v některých obcích Chřibů, přibližujeme turistům populárně naučnou formou činnost naší lesní správy,“ dodal lesní správce.