O kandidátovi, který postoupí na prosincový celorepublikový kongres, se bude rozhodovat 22. listopadu na krajském sněmu. Lukáš anebo Nečas by se tak mohli dostat do politického vedení občanských demokratů v České republice.

Libora Lukáše vybrali spolustraníci na pondělní okresní konferenci zlínské ODS.

„Dávám k dispozici své jméno a zkušenosti za ta léta práce pro občany. Chtěl bych oživit liberálně konzervativní politiku, změnit tvář vnímání ODS občany,“ ujistil Lukáš, který si od své přítomnosti ve špičkách strany slibuje oživení Občanské demokratické strany.

Petr Nečas považuje snahu o pokračování v místopředsed­nictví strany za svou povinnost.

„Budu-li zvolen, dál zhodnotím své dosavadní výsledky a postoje,“ řekl Nečas. Toho nominovali spolustraníci ve Zlíně, Vsetíně, ale i Brně-venkově, Jihlavě či Ostravě.

Kdo by byl přijatelnějším předsedou ODS, zda dosavadní lídr a zároveň český premiér Mirek Topolánek anebo pražský primátor Pavel Bém, nechce zatím Libor Lukáš spekulovat.

„Finální rozhodnutí, na kterou stranu se přikloním nebo koho budu podporovat, nechám vyloženě až na kongres,“ podotkl Lukáš. Tam se podle něj ukáže, jaké myšlenky a formu komunikace ten který kandidát na předsedu strany nabízí.

Naopak Petr Nečas má jasno. „Jsem přesvědčen, že uprostřed proudu se nepřepřahá. Budu podporovat stávajícího předsedu vlády i strany, rozdělení funkcí výrazně destabilizovalo ODS,“ míní Nečas.