To vše nabídla návštěvníkům Luhačovic tradiční akce Otevírání pramenů, která se v lázeňském městě konala po celý prodloužený víkend.

„Zahajování sezony poutí po pramenech se stalo tradicí původně už v době před více než sto lety. Zvyk se opět obnovil asi před dvaceti lety a v poslední době je spojen i se svěcením pramenů,“ poznamenala jedna z hlavních organizátorek, ředitelka Muzea Luhačovického Zálesí, Blanka Petráková.

Program začaly v pátek živé obrazy, které představovaly osobnosti spojené s lázněmi v době jejich největšího rozkvětu na začátku minulého století.

Kromě žen a dětí v secesních šatech bylo možné potkat také třeba patnáctiletého žáka místní školy Jakuba Hejtmánka, který představoval Františka Veselého, zakladatele moderní podoby zdejších lázní . „Je dost populární být Veselým. Lidé si mě hodně fotí,“ poznamenal Hejtmánek.

V sobotu se po celý den konal v ulici Nábřeží jarmark, kde bylo možné vidět třeba výrobu sladké pochoutky trdelník nebo práci řezbáře s pomocí dřevěného soustruhu. Městem jela také kolona historických aut, motocyklů a kol, která zamířila do lázeňského areálu. Na tu se přišla podívat například místní obyvatelka Jindřiška Holubová s manželem a vnoučaty. „Moc se nám to líbilo. Děti mávaly veteránům a jejich řidiči zase jim,“ byla nadšená Holubová.

Program pokračoval také vernisáží o historii lázeňského odívání a kolonádním koncertem na Lázeňském náměstí. „Je to moc příjemné posedět si tu při hudbě. K lázním to patří, a velmi jsem se proto na koncert těšila,“ sdělila své dojmy například Emílie Šedová z Ostravy.

Včera dopoledne vyvrcholila třídenní akce průvodem stovek lidí spolu s místním knězem Hubertem Wójcikem a krojovanými folklorními soubory od pramene k prameni. Kněz pak vždy zřídlo posvětil a věřící se u něj pomodlili. Mezitím hrála hudba.

„Slavnost má i svůj duchovní obsah. Voda byla Bohem stvořena k dobru člověka a léčivé prameny jsou tedy darem božím uzdravujícím tělo, a tím i duši,“ uvedl Wójcik u pramene Svatého Josefa poblíž místního kostela, kde pouť začínala.

Postupně účastníci doputovali přes další zřídla, jako například Ottovku, až do haly Vincentka, kde duchovní požehnal stejnojmennému nejznámějšímu luhačovickému prameni. Odpoledne pak kulturní soubory vystoupily ještě v programu na Lázeňském náměstí.

Podle mluvčího společnosti Lázně Luhačovice Jiřího Dědka během celého roku do lázní zamíří desetitisíce lidí. „Jen v zařízeních naší společnosti jsme vloni měli třicet tisíc klientů, kteří přijeli na pobyty, a jejich počet stále roste,“ poznamenal Dědek.