Jak úspěšný byl pro vás loňský rok?

Loňská sezona byla asi nejúspěšnější v celé mé modelářské kariéře, když pominu, že v roce 2003 jsem byl vícemistrem světa v jednotlivcích i družstvech. Pohár je však hodnocením celého roku, a proto je vítězství ve světovém poháru cennější než v mistrovství světa.

V jaké disciplíně jste vlastně svého úspěchu dosáhl?
Jde o volně létající modely větroňů s automatickým řízením. Na směrové řízení je v modelu napojen permanentní magnet a ten se stále orientuje sever a jih. Pomocí ozubeného kolečka se řízení nastavuje tak, aby se dalo létat po sedmiapůl stupních do všech směrů. Modely tak létají skoro rovně.

Kde všude se závody světového poháru konávají?
Nelétá se na letištích, ale v krásné přírodě. Jedno z nejhezčích létání bývá v Liptovském Mikuláši, kde se létá přímo k Liptovské Maře. Závody se odehrávají prakticky po celém světe. Je pravda, že jen jeden je v zámoří, v Americe, ale toho se účastní pouze Američané. Za rok jde o dvacet závodů a hodnotí se tři nejlepší výkony. Není proto vůbec nutné odlétat všechny závody.

Je to náhoda, že bydlíte jako letecký modelář přímo naproti letiště?
V principu ano. Pravdou však je, že když jsem šel poprvé na návštěvu ke své budoucí ženě, procházel jsem Kunovicemi a to, že je naproti jejího domu aeroklub, mě hned zaujalo.

Má vaše profese spojitost s vaším koníčkem?
Když jsem bydlel v Kroměříži, pracoval jsem v Moravanu Otrokovice a zajišťoval technickou kooperaci výroby. Do kunovického letu jsem jezdil třikrát týdně. Když pak vznikl Aerotechnik, dostal jsem nabídku jít na uvolněné místo. Na generálkách letadel jsem poté vydržel celých dvacet let.

Vyrábíte si svá letadla sám?
Samozřejmě. Když jsem začínal na soutěžích, vlastním podpisem jsme stvrzovali, že model, s nímž soutěžíme, jsme vyrobili sami. Dnes se to již dělí a jsou i piloti, kteří si letadla kupují.

Změnila se časem nějak výroba modelů?
Dnes se již nepracuje se dřevem, ale používají se uhlíkové kompozity. Člověk se proto musí neustále technologicky vzdělávat. Dodnes, i když modely vypadají na první pohled jeden jako druhý, nejsou. Žádný není stejný. Na soutěže jich vozím sedm a doma mám samozřejmě další.

Jak dlouho trvá vyrobení jednoho modelu?
Přijde–li na věc a používám polotovary, tak to přijde celkem na čtyři týdny poctivé práce.