Ten si dal na sklonku loňského roku předsevzetí, že správce sežene do jarního otevření vyhlídky. Jeho plány se však bohužel nenaplnily.

„Snažili jsem se někoho sehnat, ale marně. Jedná se o sezonní práci, a proto je nejvýhodnější zaměstnat někoho přes úřad práce, který by nám mohl finančně vypomoct. Tam jsme ale nikoho neobjevili,“ poznamenal starosta Vráblík, za jehož starostování už se na vyhlídce vystřídala šestice správců.
Pro obsluhu rozhledny musí být podle něj člověk zapálený. Řada zájemců totiž práce na 912 metrů vysokém vrcholu nechala kvůli pocitům samoty a odtržení od civilizace.

„Lidi se moc do takové práce nehrnou. Člověk je nahoře prakticky celý den sám. Působila tam jedna žena a také chlapec a oba měli zvláštní pocit nejistoty,“ vzpomněl Vráblík.

Zaměstnance se pokusil na vlastní pěst sehnat i manažer Mikroregionu Bojkovsko Pavel Kuča. Ten hledal jinde než zástupci Lopeníku.

„Já spíš lovím v oblasti mých známých. Zkouším oslovit ty, u kterých vím, že by jim práce mohla vyhovovat a jsou spolehliví,“ prozradil Kuča. Nezájem o místo obsluhy ho však zaráží. Podle něj je velice zvláštní, že nikdo nechce správce dělat nebo ve funkci dlouho nevydrží. Základní plat bez možných bonusů se přitom podle lopenického starosty pohybuje kolem dvanácti tisíc korun.

„Moc se tomu divím. Kdybych já měl dvacet roků, šel bych do toho hned,“ netajil se manažer.

S ním souhlasí i řada dalších lidí z regionu. Ti za překážku považují také nedostupnost rozhledny. „Práci hledám a obsluhování na vyhlídce by se mi líbilo. Měla bych tam klid na učení. Bohužel je to z Brodu dost daleko a nevím, jestli bych zvládala denně dojíždět,“ přiznala dvaadvacetiletá Martina z Uherského Brodu, která dálkově studuje vysokou školu.

Přestože na rozhledně správce stále chybí, patron Bílý Karpat ji před několika dny přece jen otevřel. Výstup na vyhlídku je však kromě víkendů pouze na vlastní nebezpečí.

Zástupcům Lopeníku podle starosty Vráblíka zbývá ještě zhruba měsíc, aby obsluhu našli. Až se totiž ustálí počasí, začnou na vrchol chodit nejen turisté, ale i školní výlety.

„V nejzazším případě dáme práci místnímu důchodci, který o ni má zájem. Pořád ale ještě nabízím šanci nezaměstnaným z úřadu práce. Bez obsluhy každopádně rozhledna nezůstane,“ uzavřel Vráblík.

Související články:

VIDEO: Otevírání rozhledny na Velkém Lopeníku