„Zájem o udržování tradic naší lidové kultury, o jejich využívání a včleňování do současného společenského a kulturního života prostě neutuchá,“ svěřuje se starosta obce Pavel Duda.

Když letos kostelanská omladina spolu s tamním obecním úřadem připravovala tradiční krojované slovácké hody s právem, měla připravený scénář, v němž ale chyběla kompletní čtveřice hodových vládců. Jasná byla od loňska jen dvojice David Dočkal se staroměstskou Kateřinou Žiškovou.

Pořadatelé hodů netušili, že o hodovém víkendu budou vládnout krojované chase i starší stárci. Marie Janíčková, rodačka z Havřic s Michalem Chromkem z Újezdce Těšova, loňští kostelanští starší stárci a vítězové soutěže O nejpohlednější stárkovský pár roku 2018.

„Až mě přijde chasa požádat o povolení ke konání hodů, na vědomost jí i občanům před radnicí dám, že jsem rád, že se loňští starší stárci, kterým se nepodařilo po loňských hodech předat hodové právo novým vládcům chasy, na poslední chvíli, tedy tři dny před dnešními hody, rozhodli při nich právo nést,“ reaguje na vzniklou situaci kostelanský starosta.

Mladší stárek David Dočkal, který letos kráčí v hodové chase v Kostelanech poosmé, jednou byl podstárkem, prozradí, že se svou přítelkyní Kateřinou Žiškovou se po loňských hodech rozhodli, vzít letos na sebe roli starších stárků.

„Kdo půjde s námi v roli mladších stárků, to jsme neřešili. Ve čtvrtek ráno jsme se dozvěděli, že loňští starší stárci si hodové vládnutí zopakují. Snad nám to stárkování s Kateřinu Žiškovou, která jde se mnou v kostelanské chase podruhé, neunikne,“ míní David Dočkal.

Těší se z toho, že kostelanským hodům přeje slunečné a teplé počasí, takže může vyniknout krása a radost mladých. Starší si v průvodu po dědině i při večerní zábavě mohou zavzpomínat a říkat: Jó, to když jsme my byli mladí…

Chasu ulicemi obce doprovodila pro stárky, pro požehnání kněze P. Josefa Rýznara ke kostelu sv. Floriána a pro povolení hodů ke starostovi dechová hudba Topolanka z Topolné a cimbálovka Rubáš z Buchlovic.

Stárci, stárky, chaso, hodovou slávu a muziku vám povoluji. Veselte se, bavte se, ostudu nedělejte a na dobré vychování pamatujte. Práva hodového si hleďte, hlídejte ho a večer u muziky vyvěste. Domácím i přespolním přeju, aby hody prožili v dobré náladě, s dobrým jídlem a ještě lepším vínem,“ nechal se slyšet kostelanský starosta.