„Teploty zde zaznamenáváme od roku 1957. Toto je však nejvyšší listopadový údaj za celou dobu naší existence,“ informoval jeden z tamních pracovníků Jiří Srba. Podle něj jsou listopadové teploty zatím natolik vysoké, že by bylo možné je přirovnat například k teplotám chladnějších dnů na začátku července tohoto roku.

Podobně jsou na tom i ve Vizovicích.

„Například rekord 19,8 °C naměřený v listopadu roku 1963 byl tuto neděli překonán o celé dvě desetiny,“ uvedl správce zdejší meteorologické stanice Jaroslav Baný.

Počasí sledují také ve stanici ve Štítné nad Vláří na Valašskokloboucku.

„Dnes se rtuť teploměru vyšplhala na 19,9 stupňů Celsia. Přitom přesně před rokem to bylo necelých pět stupňů,“ konstatoval ve středu 5. listopadu Stanislav Hnaníček, který na jižním Valašsku zaznamenává teploty už od roku 1994.

Netradičně teplo bylo také v malé meteostanici Maruška v Hostýnských vrších, která leží v nadmořské výšce 664 metrů.

„Naměřili jsme skoro sedmnáct stupňů, vloni to přitom bylo jen osm,“ řekl Milan Čermák, který chodí hodnoty do dva roky staré stanice zapisovat.

Přes čtrnáct stupňů Celsia naměřili i na Pustevnách.

Podle údajů českých meteorologů by se od čtvrtka 6. listopadu mělo začít postupně ochlazovat. Například začátkem příštího týdne by teploty měly být už nižší než patnáct stupňů.

Hana Minaříková