Proti tomu se postavil místostarosta Libor Švardala a základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ZO ČSOP) Pantoflíček v čele s Vlastou Ondrovou.
Ti podali odvolání ke Správě Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Bílé Karpaty v Luhačovicích. Kauzou se zabývalo také včerejší zasedání zastupitelů obce Slavkov, jehož verdikt byl znám až po uzávěrce dnešního vydání Slováckého deníku.
„Začátkem listopadu jsem vydal povolení ke kácení všech lip v parku veřejnou vyhláškou, aby se občané k této skutečnosti mohli vyjádřit,“ uvedl Vladovič, který však těsně před sejmutím této vyhlášky obdržel dvě odvolání.
„Ke kácení stromů jsme proto nepřistoupili. Kontaktoval jsem Správu Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, která mi doporučila svolat obecní zastupitelstvo a celou věc probrat. Tam rozhodneme o osudu zeleně,“ informoval starosta, jenž při svém rozhodnutí pokácet lípy vycházel pouze z vizuálního posudku.
„Důkladné a odborné znalecké prozkoumání by bylo nákladné, vyšlo by na více než sto tisíc korun, což si jako malá obec nemůžeme dovolit. Mám ale vážné podezření, že tyto dřeviny jsou zásadně narušené. V jejich blízkosti totiž v minulosti docházelo k nešetrným výkopovým pracím,“ vysvětlil Vladovič.
Ten také poukázal na nevhodné rozmístění stromů. „Ty lípy nemají ani životní prostor ke svému růstu, jsou od sebe vzdáleny metr, nanejvýš dva. Jsou přilehlé komunikaci, takže jim ani výfukové zplodiny nesvědčí,“ ohodnotil starosta polohu stromů, které byly podle kroniky vysázeny v polovině 19. století.
„Lípa se podle statistik dožívá maximálně 150 let a tyto roky už mají stromy v našem parku zřejmě za sebou,“ podotkl. ČSOP Pantoflíček zastoupený jeho starostkou Vlastou Ondrovou ve svém odvolání Vladovičovi odporuje.
„Řada lip je nenahraditelnou estetickou dominantou obce, mají nedozírnou ahistorickou hodnotu,“ vyjmenovala Ondrová jen některé z argumentů, které by měly kácení letitých stromů zabránit. Na další skutečnosti kolem listnáčů poukazuje také místostarosta Švardala.
„O osudu stromů rozhodl starosta bez jakýchkoliv odborných posudků, které by jeho počínání podpořily,“ napsal ve svém odvolání.
Starosta obce však podle uherskobrodského odboru životního prostředí nijak nepochybil. „Povolení ke kácení v obci vydává sám starosta, tudíž má na takové rozhodnutí právo,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí v Uherském Brodě Petr Vozár.
Prošetření případných přestupků či jiných nesrovnalostí vzniklých v souvislosti s kácením vzrostlých listnáčů by podle něj případně prošetřila CHKO Bílé Karpaty.
„Jaký je aktuální stav ohledně lip ve Slavkově, nevíme. Zatím jsme nedostali žádné konečné rozhodnutí,“ vyjádřil se pracovník Správy CHKO Bílé Karpaty Bohumil Jagoš.
Další informace přineseme v příštích vydáních Slováckého deníku.