Nasvědčuje tomu alespoň současný zákon o vodách. Ten totiž zakazuje jakékoli osazování ochraných hrází.
„Alej vznikla zhruba před sto lety na začátku dvacátého století. Stromy jsou staré, na mnoha místech chátrají, ohrožují bezpečnost lidí a řada jich už dosloužila. Bohužel, ale lípy podle zákona nemůžeme obnovovat. Stromořadí je tak v podstatě odsouzeno k postupnému zániku,“ upozornil na možný konec neodmyslitelné části okolí vodního toku Ivo Mařák, ekolog uherskohradišťského Povodí Moravy, které je majitelem moravní hráze.
Osud lip není lidem z dotčených obcí lhostejný. „Zajímalo by mě, kdo takový zákon vymyslel. Sto let tam stromy stojí a nikdy problémem nebyly. Pro mě jsou lípy symbolem hráze. Nedovedu si ji bez nich představit,“ reagovala na zprávu o možném zániku aleje Ilona Malíková z Uherského Hradiště.
Podobný názor zastává i Květoslav Fryšták, pracovník uherskohradišťského odboru životního prostředí. „O stavu a budoucnosti aleje se už dlouho vedou diskuze. Doufám, že se jednoho dne vodní zákon změní. Nedokážu ani pomyslet na to, že by všechna vodní díla v republice byla bez jakékoli zeleně,“ netajil své obavy Fryšták. Proti zákonu se ale podle něj dříve, nebo později lidé postaví.
Počátkem zániku aleje byly podle Mařáka povodně v sedmadevadesátém roce na konci minulého století. „Po odeznění povodní se hráz spravovala. Jen se dorovnávala na původní kótu, takže se nenavyšovala. Mnohé lípy ale stejně přisýpání půdy špatně nesly,“ dodal ekolog.
Svoje přičinění na zhoršujícím se stavu stromů má podle něj i neoficiální cyklostezka, která stromořadím vede. Její kamenitý povrch totiž k dlouhověkosti stromů také nepřispívá.