Když jsem se proto rozhodla navštívit školu Jitky Bartošové Učíme se lidové tance, věděla jsem, že tentokrát mi nepomůže schovat se mezi ostatními tanečníky a jen nenápadně přešlapovat.

„Dnes je na programu veselský sedlcký tanec. Ten se vám bude líbit, je takový veselý, živý, a přitom docela snadný," usmívají se lektoři Ivo Juřena a Darina Dvorská, kteří do Uherského Brodu dorazili až z Veselí nad Moravou, kde má tanec svůj základ. Když se však dvojice roztančí, aby nám předvedla své umění, klesám na duchu. Snadný se mi tanec nezdá ani za mák. Poskakování, otáčení se a přitom je nutno držet krok s partnerem a neshodit ho. „To zase bude ostuda," pomyslím si.

Jakmile začneme cvičit základní kroky, dostává se mi první výtky. „Tu nohu zvedejte pěkně podél lýtka. A špičkou miřte pěkně k zemi," upozorňuje mě Ivo Juřena. Už chápu, proč v tanečních sálech bývají zrcadla. Tady bohužel nejsou, takže se horko těžko snažím správně vykopávat kolena do vzduchu, aniž bych si upřeně nezírala na nohy. Lidové tance jsem z pozice diváka viděla mnohokrát a je mi jasné, že by ztratily efekt, kdyby tanečníci zakaboněně zírali do země. Když je na čase zkusit si tanec s partnerem, začínám překonávat původní nesnáze. V tu chvíli ale začíná nácvik toho hlavního otoček. „Holky, vy se bát nemusíte. Když se při tomto něco pokazí, je to vždycky vina chlapa," pomrkává na nás s úsměvem lektorka Darina.

Můj tanečník Radek mě naštěstí zvládá vést s grácií a brzy se točíme a poskakujeme ostošest. „Jen se u toho nezaklánějte, to pak mužského strašně bolí ruce," upozorňují mě lektoři a pokračují v kontrole dalších párů, které na dvouhodinovou výuku dorazily.

Když jsme u konce a loučíme se, připomíná organizátorka Jitka Bartošová, že příští rok můžeme dorazit na další ročník. „Zase vymyslíme něco nového. Jen mi dejte vědět předem, o co by byl zájem, ať můžu včas zajistit ty nejlepší učitele," upozorňuje Jitka Bartošová. Zakládá si totiž na tom, že lektoři pochází ze stejné oblasti jako tanec, který se právě vyučuje. „Je to proto, abychom tanec zachovávali v té původní, archaické podobě. Tak zase příští rok," loučí se organizátorka.

Já odcházím s pocitem, že tanečnice ze mě sice asi nikdy nebude, ale přesto si můžu hrdě říct, že jsem zvládla základy veselského sedlckého tance. A už se těším na příležitost vyzkoušet si ho v praxi.