K tomu, aby byl zvolen, by ODS musela ve městě získat okolo čtyřiceti procent hlasů. Pro občanské demokraty nakonec v Hradišti hlasovala jen čtvrtina voličů, přesto se Raška stal zastupitelem. Jak je to možné? Díky preferenčním hlasům.

Třiašedesátiletý chirurg obdržel 2645 hlasů, což byl mezi kandidáty občanských demokratů druhý nejvyšší počet. Více hlasů získal jen dosavadní místostarosta Květoslav Tichavský. Raška tak v počtu preferencí přeskočil i druhého místostarostu Stanislava Blahu nebo poslance Jaroslava Plachého. Třetí nejvyšší počet mezi kandidáty ODS získal rovněž doktor, primář urologického oddělení David Ondra, který posbíral 2555 hlasů.

Raška s Ondrou ale nebyli jedinými kandidáty s titulem MUDr., které do zastupitelstva vynesly křížky na volebních lístcích. Doktor Jaroslav Knot se na kandidátní listině KDU-ČSL nacházel až na desátém místě. Přestože lidovci budou mít v hradišťském zastupitelstvu jen tři reprezentanty, bude jedním z nich i třiašedesátiletý lékař z Mařatic. Získal totiž 1000 hlasů, což byl mezi lidovci třetí nejvyšší počet.

Nejvíce hlasů mezi kandidáty hradišťské ČSSD posbíral doktor Petr Bezruč. Čtyřiačtyřicetiletý oční lékař, který šel do voleb až z pátého místa, získal 2630 hlasů, a přeskočil tak lídra ČSSD Bronislava Vajdíka, senátorku Hanu Doupovcovou či poslance Antonína Seďu.

Podle politologa Tomáše Lebedy je titul MUDr. zárukou, že kandidát získá ve volbách hlasy navíc. „Tím, že se lidé s lékaři setkávají osobně, znají je, si k nim vytvářejí důvěru, kterou pak do nich vkládají i ve volbách,“ vysvětlil Lebeda.

Podle průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění považují Češi dlouhodobě lékařskou profesi za nejprestižnější povolání.

Kandidáti s nejvyšším počtem hlasů v Uherském Hradišti

1. Květoslav Tichavský ODS 2778
2. Petr Raška ODS 2645
3. Petr Bezruč ČSSD 2630
4. David Ondra ODS 2555
5. Bronislav Vajdík ČSSD 2387
6. Stanislav Blaha ODS 2379
7. Jaroslav Zatloukal ODS 2318
8. Jaroslav Plachý ODS 2297
9. Hana Doupovcová ČSSD 2264
10. Antonín Seďa ČSSD 2255