O druhém srpnovém podvečeru a večeru se představily na zbrusu novém pódiu ve dvorním traktu babického Muzea myslivců a pytláků Na Mýtince. Stalo se tak v rámci Babického kulturního léta, jehož součástí byl 4. ročník pořadu Mýtinkafest. Pod záštitou obce jej uspořádal folklorní soubor Kalina.

„Jsem neskutečně ráda, že jsem po roce mohla přivítat Na Mýtince velmi početné publikum. Jak už je na Mýtinkafestu zvykem, v celé své kráse se dnes návštěvníkům představily holky z pěveckého sboru Kalinka, folklorního souboru Kalina za doprovodu cimbálové muziky Tramín z Buchlovic,“ řekla plná nadšení Martina Janečková, vedoucí Kaliny.

Co už bylo podle jejích slov méně tradiční, to byl host Mýtinkafestu. „Každý rok se snažíme přivést na něj někoho nového. Jsme rádi, že letos naše pozvání přijal folklorní soubor Kunovjan z Uherského Hradiště se stejnojmennou cimbálovou muzikou,“ řekla spokojeně vedoucí Kaliny.

Netajila se tím, že holky ze sboru postupně rodí děti a vdávají se, tak v prvním vystoupení s názvem O milenci předvedly svůj žertovný a koketní zpěv adresovaný domácím mládencům.

„Jednalo se o obřad oslav jara. Zazpívaly nám také o lásce a smrti a nakonec zatancovaly v Zahrádečce, v níž se nejednoho chlapce magickými kouzly snažily očarovat. S tím laškováním pak pokračoval Kunovjan, který mimo jiné návštěvníkům ukázal, jako to vypadá, když tři dívky potkají jednoho chlapce,“ okomentovala Martina Janečková vystoupení souboru z Kunovic.

Kalina zavedla návštěvníky hned v úvodu pořadu do Starého Města, aby se pak přenesla do Boršic. „Stejně jako loni, tak i dnes předvedla nové tváře. Jsem zvědavá, jestli diváci poznali, kdo se za nimi skrýval,“ řekla s pousmáním vedoucí Kaliny.

Kulturní nabídku Mýtinkafestu rozšířila beseda u cimbálu s buchlovickým Tramínem, ale kolem 21. hodiny měla Kalina pro návštěvníky připraveno ještě malé překvapení. Při něm se mohli přesvědčit, že tanečníkům nestačí jen rychlé nohy, ale musí mít i svižné ruce.

„Jsem ráda, že to byl právě Mýtinkafest, který měl dnes večer premiéru na novém pódiu. V minulých letech v rámci kulturního léta a jiných akcí vystupovali účinkující na skládacím pódiu. To museli zaměstnanci obce před programem postavit a po jeho skončení zbourat. Nové stabilní pódium přišlo obecní pokladnu na 240 tisíc korun,“ nechala se slyšet starostka Babic Martina Horňáková.