Zájemci měli tak ve čtvrtek 10. října jedinečnou možnost přijít do nemocnice a nechat si odborně vyšetřit zrak, změřit nitrooční tlak a své potíže přímo konzultovat s lékařem.

„Některá oční onemocnění jsou zpočátku bezpříznaková, člověk ani nemusí vědět, že s jeho zrakem není něco v pořádku. Proto je důležité absolvovat pravidelně preventivní vyšetření, které pomůže problém odhalit, diagnostikovat a včas léčit,“ uvedla Magdaléna Dospělová, primářka Očního oddělení Uherskohradišťské nemocnice.

Letošní novinkou Světového dne zraku se v Uherském Hradišti stala Kavárna POTMĚ, kde se návštěvníci mohli na chvíli ponořit do úplné tmy a na vlastní kůži si vyzkoušet, jaké to je žít se zrakovým hendikepem. Zájemci si tak mohli poslepu namazat chleba, oloupat mandarinku, nalít si kávu nebo osladit čaj.

„Byl to zvláštní pocit, člověk úplně ztratí jistotu,“ popsala zkušenost jedna z účastnic Bohumila Macíková. Na čtvrteční akci byly rovněž prezentovány zdravotní pomůcky jako optické a kamerové lupy nebo například čtečky. Vůbec největší zájem u návštěvníků ale vzbudily brýle simulující různé stupně slepoty a zrakové vady jakými jsou šedý či zelený zákal.

„Našim klientům pomáháme s výběrem speciálních kompenzačních pomůcek na čtení, pro sebeobsluhu, pro samostatný pohyb a orientaci. Nacvičujeme s nimi běžné situace, aby se mohli postarat sami o sebe, o domácnost,“ prozradila Lenka Houšková, pracovnice centra služeb pro nevidomé a slabozraké Tyfloservisu. Oční oddělení Uherskohradišťské nemocnice ošetří ročně v ambulanci bezmála 15 000 pacientů a provede 1600 operačních výkonů.