Pódium pod sloupem se sochou Panny Marie bylo zasvěceno k vystoupení dechové hudby Buchlovjané, buchlovických cimbálovek Tramín a Rubáš, dětí z mateřinky, Ostrožanu, Děcek z Buchlovic a cimbálové muziky Džbánek, folklorního souboru Turiec z Martina, ale i ženského a mužského sboru Folklorního studia Buchlovice. Na pódiu se uskutečnila také soutěž v tahání vína koštýřem, ale vyhlášeny na něm byly i výsledky nejrůznějších soutěží.

Velké pozornosti se těšila traktoriáda, na jejíž start se postavili jen čtyři traktoristé s trakčními stroji průmyslové či domácí výroby, sloužícími pro práci na poli, v lese nebo v nezpevněném terénu. Jejich řidiči absolvovali na silnici slalom vpřed a při couvání mezi kužely, ale také zastavení traktoru na určeném místě při jízdě vpřed i vzad. Titul Buchlovský šíp přiřkli účastníci akce už potřetí za sebou Bohuslavu Zámečníkovi (50). „Těší mě, že i letos jsem s podomácky vyrobeným traktorem před 17 lety, který začal stavět můj známý a já ho dokončil, zabodoval u diváků,“ neskrýval radost obhájce titulu Buchlovský šíp.

Ani malí kluci v sobě nezapřeli nadšení pro velké traktory, s nimž závodili dospělí. Na start druhého ročníku dětské traktoriády, jediné svého druhu v Česku, se tucet klučinů na šlapacích traktůrcích snažilo projet co nejrychleji trasu mezi kužely. Prvenství z loňska obhájil buchlovický Jonáš Černý, druhé místo patřilo jeho bratru Jáchymovi a třetí skončil Marek Šimša z Koryčan. „Zatímco dětští i dospělí traktoristé poměřovali své dovednosti na trati, ženský pěvecký sbor Folklorního studia (FS) Buchlovice jim ve slušivých černočerných stejnokrojích pěl z pódia písničku z dětského pohádkového seriálu Červený traktůrek,“ uvedla jedno z překvapení traktoriády Pavla Večeřová, vedoucí Československého kulturního centra Buchlovice.

Návštěvníci trhu si nenechali ujít ani ochutnávku dobrot Jablečného cokoliv a hlasovacími lístky rozhodli o tom, že to nejlepší upekla Irena Jakoubková. „Loni jsem tu zvítězila s jablečným řezem se skořicovou pěnou a letos opět. Utvrdila jsem se v tom, že loňské vítězství se stejným řezem nebylo náhodné,“ nechala se slyšet paní Irena. Na dalších dvou hodnocených místech skončily Jana Petrášová a Erika Zámečníková.

Před pódiem lisovali členové mužského sboru FS z hroznů sladký mošt, jemuž požehnal buchlovický farář Rudolf Chmelař. „Přál bych všem vinařům, aby z letošních hroznů, jako Božího daru, udělali co nejkvalitnější víno, které bude jeho vyznavačům chutnat,“ řekl při žehnání šťávy z hroznů kněz. Spolu s mužským sborem si pak zapěl píseň Vínečko, ne voda.