„Překvapilo mě, když mi lékař řekl, že toto onemocnění je typické pro zimní měsíce. Měla jsem za to, že tyto infekce se objevují hlavně v létě,“ poznamenala Jana Sádková z Uherského Hradiště.

Hradišťský Léčitel Evžen Brhel má pro lékařovo tvrzení vysvětlení. „Viry, které průjmové onemocnění způsobují, se aktivují z půdní zeminy při teplotních výkyvech, zejména pak při oteplení. Proto se tato onemocnění tak často objevují i v těchto dnech, kdy se nezvykle oteplilo,“ poznamenal Brhel. Ten zná i prevenci proti rotavirům. „Lze jim čelit čaji ze směsí bylin, které nejsou tuzemského původu. Jedná se zejména o vybrané zelené čaje, nebo černé čaje typu oolong,“ doporučil léčitel. V případě, že infekce u člověka propukne, Brhel doporučuje směs zázvoru a skořice, která se přidává do čaje. Zázvor totiž, podle jeho vysvětlení, likviduje bakterie v játrech a skořice podobně působí ve střevech.

Lékaři se ale shodují: v současné době se o epidemii rotavirových onemocnění nejedná. „Týdně ošetřím zhruba pět až deset pacientů s těmito obtížemi. O žádné masivní počty nemocných se prozatím nejedná,“ poznamenala lékařka pro děti a dorost Jana Požárová z Bílovic.