Jenom na Uherskohradišťsku za první polovinu letošního roku vykonal Přerovský exekutorský úřad Pavla Vrány, který se sto padesáti zaměstnanci patří mezi největší v České republice, 823 exekucí, z toho 366 majetkových.

V celém Česku jich pak bylo více než třiatřicet tisíc, což znamená meziročně třetinový nárůst.

Na ekonomickou krizi to svést nelze

„Mohlo by se zdát, že za tak velkým počtem exekucí stojí dozvuky ekonomické krize. Podle mého názoru je však hlavním důvodem stále velká lehkomyslnost části populace a také její žalostná finanční gramotnost,“ myslí si exekutor Vrána.

Zabavování elektroniky a hádky s nepřizpůsobivými obyvateli, to jsou nejčastější obrázky, které si člověk vybaví, když se řekne exekuce.

„Ale to je mediální fikce. Zabavování nemovitého majetku je krajní variantou a tvoří jen zlomek všech vykonaných exekucí. Dlužníci většinou nevedou spořádaný život a obvykle bývá velmi těžké je dohledat, dozvonit se na ně a začít zabavovat. Mnohem jednodušší cestou, jak kýženou částku vymoci, je převedení financí ze spoření nebo výplaty či obstavení účtu,“ vysvětlil nejběžnější praxi uherskohradišťský soudní exekutor Pavel Hanáček.

Ten za prvních šest měsíců roku 2011 provedl kolem stovky exekucí. A je pravděpodobné, že čísla porostou. Exekuce je totiž velmi efektivním nástrojem, jak se domoci spravedlnosti, což si uvědomuje stále více věřitelů i různých dalších institucí.

„Stěžuje si stavební úřad, že obec hyzdí stará barabizna, z níž padající cihly ohrožují kolemjdoucí? Není nic jednoduššího než majiteli budovy udělit pokutu a tu potom exekutivně vymáhat. Sílu tohoto nástroje objevily už i vysoké školy. Ty vymáhají tímto způsobem školné po studentech, kteří opakují ročníky. A jistě se brzy najdou další a další nápady, jak exekuce uplatnit,“ domnívá se Hanáček.
Například město Uherské Hradiště za letošní první pololetí nařídilo 275 exekucí – to je v průměru více než deset za týden.

Jedenatřicet případů bylo předáno k vymáhání příslušnému okresnímu soudu, na 82 dlužníků si posvítil přímo exekutor a ve 162 případech jde o vymáhání daňovou exekucí.

„Nejčastějšími důvody pro nařízení exekuce je neuhrazení místních poplatků či pokut uložených ve správním řízení a dlužné nájemné,“ uvedl mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.