VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé by si měli pomáhat a nezapomínat na ty, kteří nemají stejné štěstí

ROZHOVOR / Módní, umělecký a hudební Adventní večer Marie Zelené a jejích hostů se uskuteční již po deváté ve sportovní hale v Ostrožské Nové Vsi. Dvě módní společenské akce tamní vyhlášené návrhářky uvidí diváci v neděli 3. prosince. Letošní přehlídka pomůže dětským pacientům nemocnic.

17.11.2017
SDÍLEJ:

Módní návrhářka Marie Zelená. Foto: Miroslav Kirinovič

Marie Zelená ve svém rozhovoru prozradila čtenářům Deníku nejen podrobnosti o tom, co všechno návštěvníky jejích dvou show čeká, ale také to, co ji ovlivňuje při navrhování šatů nebo proč se rozhodla pomáhat lidem.

Letos se uskuteční již devátý ročník Módního a společenského večera, který se každoročně koná ve sportovní hale v Ostrožské Nové Vsi. Bude tento ročník nějak výjimečný?

Každý rok je něčím jiný, pro mě ale vždy důležitý a výjimečný. A věřím, že i pro diváky. Každý rok se snažíme připravit večer tak, aby tam byli zajímaví hosté, byl propojen krásnou hudbou, módou, překvapeními, a aby lidé odcházeli s neopakovatelným zážitkem.

Jak vlastně vznikl nápad na uspořádání této akce?
Společenský módní a hudební večer jsem v Ostrožské Nové Vsi uspořádala poprvé v roce 2008 u příležitosti oslav 750 let první písemné zmínky o této obci. A protože mám tuto svoji rodnou obec velmi ráda, bylo mi ctí, že jsem mohla tímto večerem přispět k oslavám. Už tehdy se představení konalo pro velký zájem dvakrát, odpoledne a večer. Tehdy mě ale asi nenapadlo, že se tyto večery stanou v obci a v širokém okolí každoroční tradicí, z které jsem velmi šťastná.

Jaký byl váš největší zážitek za devět let organizace Adventních večerů?
Na každém večeru vystupují mediálně známí lidé, které si vybírám už proto, že jsou pro mě, a věřím, že i pro lidi v sále, něčím výjimeční a obohatí program svou osobností. Setkat se a spolupracovat s každým z nich, byl pro mě samozřejmě krásný zážitek. Těžko vybrat ten nej. Ale co je pro mě a celý můj tým každý rok úplně největším zážitkem, je radost lidí, které zveme zdarma na odpolední představení. Jsou to lidé pozvaní přes Charitu Uherské Hradiště anebo výrazně starší, osamocení lidé nebo handicapovaní, kteří by se jinak na takovou akci nedostali. Radost v jejich očích mě vždy zahřeje u srdce. Potom vím, že i když je příprava těchto večerů někdy velmi náročná, stojí a bude stát i nadále zato.

Každoročně se lidé mohou těšit na známé osobnosti a pestrý program. Letos se mezi vystupujícími objeví Michal Viewegh, moderátorem večera bude Jan Čenský. Na koho a na co se mohou diváci dále těšit?
Pozvání přijala spousta zajímavých hostů. Jak zmiňujete, večerem bude provázet herec a moderátor Jan Čenský, na autorské čtení Michala Viewegha, českého spisovatele a publicistu, se také všichni velmi těší. Některé jeho knihy si mohou návštěvníci o přestávce zakoupit a věřím, že je čtenáři dostanou i s podpisem. Dále diváci uvidí herečku Michaelu Dolinovou, která společně s hercem Ladislavem Ondřejem, známým také jako Jakub Mázl z oblíbeného seriálu Ordinace v růžové zahradě, zahraje divadelní scénku. Samozřejmě nebude chybět módní přehlídka mé nové kolekce a dalších tří návrhářů. Luďka Hanáka, Yvony Leitner a také teprve desetiletého návrháře Vlastimila Basovníka, který už loni sklidil se svými modely velký úspěch. Společný duet zazpívá Hanka Borkovcová a Domenico Martucci. Je na co se těšit. Na podiu se večer představí také odbornice na výživu Kateřina Cajhamlová a to proto, že jsme obě tvářemi celostátní soutěže Ordinace roku 2017.

Bývá zvykem se v programu dočkat také nějakého překvapení. Bude tomu tak i letos?
Jak už asi pravidelní diváci ví, vždy připravuji na závěr své autorské kolekce něco pro mě velmi výjimečného. Něco, co je mou srdcovou záležitostí. I letos tedy zakončím svoji přehlídku překvapením. Doufám, že se bude divákům líbit. Já se na něj už moc těším a pracuji na něm.

Jaké typy šatů nám modelky na novoveském molu představí?
Milé a krásné modelky představí společenské a večerní šaty, které jsou mojí prioritou. Kladu důraz na preciznost a ruční práci. Část mé kolekce bude letos ještě něčím zajímavá, ale to bude pro diváky překvapení. Velmi zajímavé modely představí také další návrháři.

Co vás nejvíce ovlivnilo při navrhování těchto šatů?
Každý z modelů, který jsem kdy vytvořila, je pro mě nějakým způsobem jedinečný. U některých šatů z minulých kolekcí si přesně pamatuji, co jsem při jejich tvorbě cítila nebo na koho jsem myslela.

Ovlivňují mě lidé, se kterými se setkávám. Hudba, kterou poslouchám. Často mívám předem vybranou hudbu na daný večer, při práci ji poslouchám a inspiruje mě.

Závěr mé kolekce, bude překvapením. Co mě při tvorbě těchto modelů ovlivnilo, diváci uvidí a sdělím jim to tam.

Vaše Adventní večery mají přirozeně i charitativní rozměr, každoročně podporují vážně nemocné děti. Na které z nich se letos zaměříte?
I letos budeme předávat lékařům z různých částí republiky, kteří jsou pozváni, veselé obrázkové oblečení pro dětské lékaře a sestřičky, jehož jsem autorkou. Toto oblečení bude na dětských odděleních a bude pomáhat dětem ke zmírnění jejich strachu z vyšetření.

Díky firmě Krajči plus s.r.o. finančně podpoříme dětskou onkologickou kliniku v Dětské nemocnici v Brně, a to částkou sto tisíc korun. Převezme ji osobně pan primář MUDr. Peter Múdrý. Svoji podporu konkrétnímu dítěti přislíbila také Nadace VIAIVA z Ostrožské Nové Vsi.

Své povolání a tvůrčí aktivitu propojujete se sociální oblastí a pomocí potřebným. Kdy vás poprvé napadlo propojit tyto dva světy?
Mým dlouholetým projektem se snažím uměleckým způsobem představovat důležitost rodiny, duchovního života, úcty člověka k člověku a jiná témata, která se týkají každého z nás. K tomu se samozřejmě pojí i pomoc potřebným a nemocným lidem, kterým se snažím dělat radost nejen na těchto večerech, ale také mnohdy ve svém osobním životě. Je to pro mě jaksi přirozené. Myslím, že lidé by si měli pomáhat a nezapomínat na ty, kteří nemají štěstí, zdraví a sociální zabezpečení. Nikdy nevíme, kdy my sami budeme potřebovat pomoc.

Dění ve společnosti vám není evidentně lhostejné. Jste i autorkou projektu Návraty k hodnotám, kterým se vracíte ke kořenům naší kultury. Mezi ně patří atributy jako je tolerance, velkorysost, či láska k bližnímu. Myslíte si, že na ně Češi dnes zapomínají?
Ačkoli se dnešní doba zdá být pro někoho ne úplně dobrá, věřím, že je mezi námi stále mnoho dobrých lidí, kteří nemyslí jen na sebe a uvědomují si, že je důležité šířit dobro a lásku kolem sebe. Protože, jak říká jeden z držitelů Nobelovy ceny míru, dobro je silnější než zlo, láska je silnější než nenávist, světlo je silnější než temnota. A já věřím, že tomu tak opravdu je.

Co byste vzkázala čtenářům Slováckého deníku do nadcházejícího Adventního a poté Vánočního času?
Stojíme na prahu jednoho z nejkrásnějších období roku. Adventní dobou začíná pro mnohé lidi čas zklidnění, rozjímání a očekávání. Přeji všem, aby tento čas prožili především v klidu a se svými nejbližšími.

Marie Zelená se narodila v roce 1965 v Uherském Hradišti a do dospělosti žila v Ostrožské Nové Vsi. Nyní působí v Praze. Její večerní šaty oblékají známé tváře české mediální scény a finalistky prestižních soutěží krásy na mezinárodní úrovni. Je autorkou celonárodního projektu Návraty k hodnotám, který má za cíl uměleckým způsobem představovat důležitost rodiny, úcty člověka k člověku i důležitost duchovního života. Často připomíná, aby se člověk vracel na místa, kde má své kořeny a měl úctu ke své zemi. Její srdeční záležitostí je tvorba veselého obrázkového oblečení pro dětské lékaře a sestry, které má za cíl zmírnění strachu dětí z lékařského vyšetření a hospitalizace. Pořádá autorské večery, na kterých spolupracuje se známými osobnostmi, kteří její projekt podporují svým vystoupením.

Autor: Miroslav Hanus

17.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 19 000 Kč

Ostatní pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby) EXPEDIENT/KA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: United bakeries a.s. prac. ub, Trávníky, č.p. 538, 688 01 Uherský Brod 1. Informace: Monika Andrýsková, +420 606 717 552,572 614 724.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce na prodejně - obslužný úsek, doplňování zboží, pokladna. 2 dny osobního volna, příplatek na stravování. V případě osobní schůzky telefonická domluva předem NUTNÁ!. Pracoviště: Jednota, spotřební družstvo v uherském ostrohu - nivnice, Pořádí, č.p. 806, 687 51 Nivnice. Informace: Dana Cardová, +420 725 997 360.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební montéři 20 000 Kč

Stavební montéři (kromě montérů suchých staveb) stavební montér na opravy komunikací. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: opravy komunikací na území ČR, dobrý zdravotní stav, spolehlivost, výhodou profesní průkaz sk. C, E, možnost ubytování.. Pracoviště: H & b cz s.r.o. - výchozí stanoviště, Velehradská, č.p. 1469, 686 03 Staré Město u Uher.Hrad.. Informace: Radovan Hluštík, +420 602 759 801.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník při výrobě, balení, kompletizaci a expedici. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Možnost Dohody o provedení práce, zajištěné stravování s 55 % příspěvkem, příspěvek na denní dojíždění, možnost přechodného ubytování, osobní kontakt možný po telefonické domluvě. Pracoviště: Avec trade cz, s.r.o. - prac., Na Drahách, č.p. 814, 686 04 Kunovice. Informace: Tomáš Kokoruďa, +420 572 547 207.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. srpna 2018

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Ilustrační foto

S letním počasím se zvyšuje počet bezdomovců, těch skutečných je prý jen pár

Dvacetiletý mladík řídil pod vlivem, dvakrát vyjel mimo silnici

Dvacetiletý muž havaroval ve středu krátce po půlnoci mezi Nivnicí a Korytnou. Posilněný alkoholem usedl za volant BMW, což v kombinaci s nepozorností zapříčinilo, že vyjel mimo silnici do travnatého příkopu.

Muzea skrývají poklady. I pálenici z pračky

Pálenice vyrobená z pračky, replika bytu z padesátých let nebo třeba hasičská stříkačka z roku 1896. Nejen tyto zajímavosti si můžou zájemci prohlédnout v regionálních muzeích.

Rekreanti v kempu Slovácký dvůr čelí letos tropickým vedrům

Toulavá dovolená se z roku na rok rozmáhá. A tak není divu, že se i letos nemalému zájmu v letních měsících těší kempy. Do jednoho z nich v regionu Slovácka, který je pod největší zátěží rekreantů, Slováckého dvoru v Ostrožské Nové Vsi, jsem vypravil.

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT