Mezi destiláty se našel i jeden unikát, zázvorový likér od Petra Hlahůlka z nedaleké Blatnice pod Svatým Antonínkem.

„Osobně jsem ho ochutnal, jako likér byl chutný, z unikátních pálenek bych možná ještě jmenoval šípkový likér od domácí Hany Páčové. S účastí jsme spokojení, letos bylo zhruba o šedesát vzorků víc jako v uplynulém roce," okomentoval vydařenou akci jeden z organizátorů Petr Radoch.

Příjemnou atmosféru koštu dotvářela cimbálová muzika Mladá Olšava.

Šampionem koštu se stal domácí Josef Bezděk s durancií z loňské sklizně.

„Hlavně musíte mít dobré a zralé ovoce. Musíte se k němu umět chovat, to znamená otrhávat stopky a vyřadit nekvalitní plody," prozradil recept na kvalitní pálenku absolutní vítěz koštu, který obdržel jako už tradičně, za první místo pětilitrový dřevěný soudek.

V dalších ovocných destilátech bral šampiona za hruškovici Vítězslav Koleček z Modré. Nejlepší meruňkovici měl František Páč z Ostrožské Lhoty a jablkovici Samuel Kučerák z Veselí nad Moravou.

Na minisraz Lhot přijeli poprvé i zástupci Slovenska

V létě se v Ostrožské Lhotě uskuteční sraz Lhot a Lehot. Termín koštu byl také termínem minisrazu, na kterém se dolaďují detaily hlavního setkání. Na minisraz přijeli zástupci šestnácti Lhot z Česka a pořadatelé loňského srazu, výprava z Lehoty u Nitry. Jedním z programů, který domácí pořadatelé pro ostatní Lhoťany připravili, byla také návštěva koštu slivovice.

„Rád jezdím na ty minisrazy, někdy jsou lepší jako hlavní srazy. Já říkám, že se na nich schází to tvrdé jádro Lhoťanů z celé republiky. Poprvé přijeli i Slováci, nechci se moc chlubit, ale tak dlouho jsem je bombardoval, až se nechali ukecat," nechal se slyšet Václav Kozelka z Ovesné Lhoty v okrese Havlíčkův Brod.

„Celá akce proběhla výborně. Přijelo něco přes padesát lidí. V sobotu ráno jsme pro ně připravili zabijačku, odpoledne proběhla prohlídka stanového tábora, areálu v Hájku a vlastně celé naší obce. Folklórní soubor Háječek posunul o týden i vynášení Moreny, nakonec se skončilo na koštu slivovice, takže super. Připomínky byly spíš technického rázu, většinou pořadatelé minulých ročníků poradili, které věci bychom měli zlepšit. Na všechno máme ještě dost času," řekl na závěr jeden z hlavních organizátorů srazu Lhot a Lehot Jakub Hájek.

Hlavní sraz se v Ostrožské Lhotě uskuteční v termínu 30. 6. – 3. 7. 2016.