Jedním z nich byl Jakub Hájek, který byl jeden z hlavních organizátorů srazu, který se před dvěma lety uskutečnil právě v jediné Lhotě na našem okrese.

„Myslím, že je to na stejné úrovni jako u nás. Program dobrý, lidi dobří, počasí také vyšlo. Na srazu jde hlavně o to, užít si tu pohodu a setkat se s kamarády,“ okomentoval sraz Jakub Hájek.

Sraz v Dlouhé Lhotě se uskutečnil už potřetí. Poprvé to bylo v roce 1986, tehdy přijelo na sraz 93 obcí. Je to rekord, který nebyl zatím překonán, i přes obrovskou snahu pořadatelů se to nepovedlo ani v letošním roce.

„Jasně, chtěli jsme náš rekord posunout. Kontaktovali jsme hlavně ty obce, které na sraz nejezdí, ale ne všechny obecní úřady sraz podporují. Některé obce se okamžitě vyjádřily, že nepřijedou. Přesto tady máme tři úplné nováčky srazu,“ vysvětlovala jedna z hlavních organizátorek letošního setkání Adéla Majzlanová a dodala letošní počty Lhot a Lehot.

„Zúčastnilo se 74 Lhot a Lehot. Můžeme říct, že se celá akce povedla. Nejvíc jsme se obávali počasí, ale to vyšlo skvělé. Záchodů, na které bývá největší kritika, je také dost. Jedinou výtku, co jsem slyšela, byla od děvčat. Prý nemáme na záchodech zrcátka. Myslím, že ne všechny děvčata by o ně ráno stála,“ hodnotila s úsměvem celou akci Adéla Majzlanová.

Do Ostrožské Lhoty putovalo jedno individuální ocenění. V ženské soutěži, ve které se házelo válečkem, vyhrála Martina Pavlasová.

„Byl to hod na přesnost do kruhu, trefila jsem se přesně. Už se těším na příští rok, určitě pojedu obhájit první místo,“ řekla šťastná výherkyně.

V dalších soutěžích zůstala Ostrožská Lhota těsně pod medailovými pozicemi. V soutěži krásy Miss Lhota se do nejužšího finále a mezi poslední pětku dostala Sandra Indruchová.

Za zmínku určitě stojí i 21 lidí, kteří se narvali do osobního automobilu Škoda Kodiaq. Nakonec to stačilo v uvozovkách jenom na čtvrté místo. Vítězné sdružení několika Lhot dostalo do vozu 27 lidí.

Během třídenního setkání se na dvou pódiích představilo několik hudebních seskupení. Mezi největší taháky patřila v pátek populární kapela Mirai, v sobotu Věra Martinová a Mňága a Žďorp.

Příští rok se Lhoťané a Lehoťané sejdou historicky poprvé v jižních Čechách. Sraz se uskuteční ve Lhotě pod Horami, která je součástí obce Temelín. Termín srazu je 5. – 7. 7. 2019.

Srazy Lhot a Lehot se začaly pořádat v roce 1981 v Uhlířské Lhotě na okrese Kolín, zúčastnila se ho čtyřicítka Lhot. Slovenské Lhoty se poprvé přidaly v roce 1985 na Nové Lhotě v okrese Hodonín.

První sraz na Slovensku byl o čtyři roky později v Dolné Lehotě u Brezna. Termín drtivé většiny třídenních srazů bývá první víkend v červenci.