K prvním hostům, kteří na LFŠ přijeli, patřil turecký režisér Semih Kaplanoğlu, který pod patronací Zlínského kraje převzal Výroční cenu AČFK za mimořádně kompaktní filmografii vyznačující se hlubokou spiritualitou, vizuální magií a čistou filmovou poezií.

„Moc vám děkuji za tuto cenu, jsem za ni velice vděčný. Jsem rád, že se po dlouhé době pandemie můžeme setkat takto naživo,“ uvedl Kaplanoğlu.

Další cenu AČFK za hluboce působivá, svrchovaně autorská dramata, která často bolestně analyzují pohnutou historii režisérova rodného Irska získal Jim Sheridan, kterého diváci přivítali dlouhým potleskem vestoje.

„Jsem rád, že jsem konečně tady a je to čest dostat tuto cenu po tolika vynikajících režisérech,“ řekl v děkovné řeči Sheridan.

Ocenění pro Vetchého

Cenu za hereckou všestrannost a pokoru, díky nimž vytvořil ve filmu, televizi i divadle na desítky nezapomenutelných postav a také za lidské a občanské postoje, kterými nepřestává inspirovat, převzal pod patronací města Uherské Hradiště herec Ondřej Vetchý.

„Mám z té ceny samozřejmě velkou radost, moc si jí vážím, ale upřímně se cítím trochu nepatřičně,“ řekl na předávání Vetchý.

Úterý 2. srpna bylo zasvěceno pořadateli Letní filmové školy, Asociaci českých filmových klubů, která vždy v tento den uděluje Výroční cenu jednomu ze svých klubistů.

„Za velkou lásku k filmovému umění, dlouholetou příkladnou organizaci a vedení filmového klubu a kina Mír 70 v Krnově a za neutuchající vášeň pro 70mm filmový materiál, díky níž založil dnes již vyhlášenou a unikátní přehlídku 70mm filmu KRRR! obdržel cenu Pavel Tomešek in memoriam,“ uvedla mluvčí LFŠ Lenka Horáková.

Cena za upřímnost a otevřenost

Poslední letošní cenu ve tvaru zmrzlinového kornoutu převzala pod patronací České televize režisérka a animátorka Michaela Pavlátová.

„Byla jí udělena za otevřenost a upřímnost jejích filmů, naléhavost a odvahu, s jakou dovede vyprávět o problémech svých hrdinů, i tvůrčí vynalézavost a hravost, která tak okouzluje diváky,“ vysvětlila mluvčí.

Animátorka ve své děkovné řeči prosila diváky, aby měli animaci rádi.

„Jsem dojatá, protože je pro mě velká čest, že se zdejší festival pokouší pomoci i jiným druhům filmu, než je ten hraný. Myslím si, že je to důležité,” uvedla Pavlátová.

178 filmů ve 221 projekcích

Na festivalu se vystřídalo téměř 4600 akreditovaných návštěvníků, v rámci balíčků prodali organizátoři dalších 2120 vstupenek. Na programu pak bylo hned 178 filmů ve 221 projekcích, 89 položek odborného programu včetně pěti lekcí filmu, 67 doprovodných akcí a dvanácti akcí v rámci Industry programu.

Asociace českých filmových klubů, hlavní pořadatel Letní filmové školy, udělila pět výročních cen. Filmový program byl tradičně rozdělený do tří hlavních bloků Historie, Současnost, Česko/Slovensko.

Hosty letošní Filmovky byli také: Olga Sommerová, Michael Kocáb, Eliza Petkovová, Anton Dolin, Šimon Holý, Beata Parkanová, Jiří Havelka, Václav Kadrnka, Adam Koloman Rybanský, Moris Issa, Vlastimil Venclík, Jaromír Kallista, Emil Křižka, Wojciech Smarzowski, Vojtěch Mašek, Tomasz Wiński, Adam Sedlák, Jan Prušinovský, Magda Vášáryová, Zuzana Mauréry, Martin Finger, Michal Kern, Simona Babčáková a další.