Například hrad Buchlov nachystal navíc pro zájemce o historii nový výběrový prohlídkový okruh. „Impulsem k mimořádným prohlídkám byly nejnovější průzkumy Buchlova, které ukázaly nové skutečnosti o vývoji hradu. Trasa povede i dosud nepřístupnými prostory hradu. Bohužel ale počet těchto prohlídek bude během sezóny omezen," popsala novinku Dagmar Šnajdarová z Národního památkového ústavu v Kroměříži. Mimo to však mohou návštěvníci počítat také s oblíbenými akcemi jako Velikonoce na hradě, Dětský den – Strašidelný hrad, Buchlovské kování, Buchlovské noci s Černou paní nebo Na Štěpána otevřená na Buchlově brána. Hrad bude dále lákat děti také na pravidelné dětské prohlídky či na dětská divadelní představení, pořádaná o nedělích. „U vstupného došlo k lehkému navýšení na dvacet korun za vstup do areálu hradu, ale součástí tohoto vstupného jsou tematické výstavy a výstavní galerie," doplnila výčet letošních novinek pracovnice ústavu.

Pozadu nezůstávají ani v sousedním zámku Buchlovice. Ten plánuje především výstavu k 100. výročí počátku 1. světové války. Buchlovické zámecké prostory se navíc stanou od 3. do 6. července také jedním z míst putovní květinové výstavy Válka růží, která místní památku propojí například se zámky Vranov nad Dyjí či Vizovice.

Oproti tomu obohatit svou botanickou stezku plánují například v areálu Živá voda na Modré. Provozovatelé rozšíří tamější venkovní prostory o nové druhy rostlin či o informační cedule. Výhodou tohoto zařízení je také možnost návštěvníků okoupat se v tamějším přírodním jezeře. „Začátek koupací sezony není stanoven, takže záleží na otužilosti každého," uvedla za Živou vodu s úsměvem Veronika Mergentalová.

Ve vedlejším Archeoskanzenu Modrá začínají sezonu 23. března vítáním jara s pálením Morany. 17. května přivítají Hanu a Petra Ulrychovi se skupinou Javory, aby následně sezona vyvrcholila oslavou desátého výročí otevření skanzenu vystoupením Hradišťanu s Pavlem Žalmanem.

Mimo zbrusu nové dětské hřiště láká letos Balonové centrum na Břestku především na pokračování ojedinělého mezinárodního balonového festivalu, který se bude konat nejspíš na počátku září. „Balonový festival trvá tři dny, vyvrcholením akce je podvečerní hromadný start všech balonů a večerní show spojená s nočním nafukováním balonů," popsala chystaný program za pořadatele Věra Nechalová.

Originální program si pro letošek nachystali také na zámku v Ořechově. „Naší prioritou je nabídnout veřejnosti výjimečné umělce a klademe proto mimořádný důraz na kvalitní výběr," popsal filosofii akcí, pořádaných v prostorách této památky Alessandro Alagia. Zámek otevře své brány 13. dubna tradičním velikonočním jarmarkem, aby následně návštěvníky nalákal na třetí ročník dnů Italské republiky na Moravě 1. června. V regionu neotřelým vystoupením bude také klavírní koncert a zpěv italského tenora Piera Mazzocchetti, který na zámek zavítá 27. června.

Jak nicméně většina zařízení avizuje, na programech se stále pracuje, takže nejsou vyloučeny ani další zajímavé podniky.