Se štětcem a paletou v ruce se denně vydávali malíři amatéři obdivovat zákoutí Velehradu, v nichž umístili své stojany s plátny a malovali. Svá dílka malovaná v plenéru ukázali na závěr kurzu veřejnosti na Stojanově nádvoří před velehradskou bazilikou.

„Cílem Školy vidění je naučit její účastníky uvědoměle vidět. Vidět nejdříve barvy, nikoliv předměty. Je to tvůrčí cesta seberealizace pro kohokoliv bez zkušeností a malířského vzdělání,“ uvedla lektorka Kateřina Rutherford.

Dodala, že letní kurz malování v plenéru dává účastníkům kurzu nové obzory, základ vystavět prostor obrazu na základě teplých a studených barev.

Lektorky školy vidění, Kateřina Rutherford a Doris Windlin, daly účastníkům kurzu svobodu tvořit samostatně.

„Kurz navštěvují někteří lidé šest i více let a dělají viditelné pokroky. Oni možná mají pocit, že se nijak dopředu neposouvají, ale my poznáme, že ten pokrok je u nich patrný,“ svěřily se lektorky.

Hynek Doležal (15) ze Staňkova na Plzeňsku, který před sedmi lety začal pronikat do tajů malířského kumštu kresbou a postupně se dopracoval k olejomalbě, byl v kurzu letního malování pošesté.

„Jsem rád, že lektorky mě naučily impresionismu a hlavně vnímat barvy,“ vysekl jim Hynek poklonu.

Poprvé se letního malování zúčastnila rodačka z Dolního Němčí Jana Hartmanová. Ačkoliv žije v Praze, prázdniny tráví s rodinou u svých rodičů.

„K malování jsem se kvůli mateřským povinnostem pět let nedostala. Konečně mi to čas dovolil, projekt Škola vidění se mi líbil, takže jsem si ho nenechala ujít,“ svěřila se paní Jana, která vystudovala výtvarnou výchovu na Univerzitě Palackého v Olomouci.