Na Filmovku ve středu přijíždí režisér a herec Jiří Havelka, který bude ve stanu Respektu debatovat o dvou kulturních oborech, které se v jeho tvorbě prolínají. Je těžší text natočit, nebo zinscenovat? Hned po debatě Havelka osobně uvede svůj film Očitý svědek.

Dalším hostem Respekt stanu a redaktorky Jindřišky Bláhové bude Vojtěch Mašek - scenárista a přední autor komiksů, za které obdržel několik cen Muriel, a dále Českého lva a Ceny české filmové kritiky za nejlepší scénář k filmu Okupace.

„Mašek letos debutuje jako režisér celovečerního filmu Arvéd, jehož světová premiéra proběhne právě dnes večer na Filmovce. Film zároveň letošní Filmovku slavnostně zakončí,“ uvedla mluvčí LFŠ Lenka Horáková.

Hudební publicista Pavel Klusák bude živě vysílat poslechový pořad stanice Vltava Sedmé nebe, poté představí svou knihu Gott: Československý příběh.

Ruský filmový kritik Anton Dolin, autor knih Odstíny ruskosti a Sovětské přeludy, uvede ukrajinský film Klondike, který letos vyhrál hlavní cenu na festivalu v Sundance. „Drama mladé matky, která váhá, zda opustit svou rodnou zemi, je zasazeno do prvních měsíců války na Donbasu.

Film Klondike je součástí sekce Východní přísliby, z níž dnes můžete dnes ještě vidět kosovský film Vera sní o moři a maďarský film Něha, zasazený do prostředí ženské kulturistiky,“ řekla mluvčí.

Doprovodný hudební program večer uvede například dívčí kapelu Vesna, na stagei Radia Wave vystoupí pražský rapper s vietnamskými kořeny Anki a pro milovníky folkloru zahraje Horňácká muzika Petra Mičky.

Ještě ve čtvrtek bude možné na Letní filmové škole navštívit tři poslední bonusové filmové projekce nebo třeba nakoupit suvenýry ve Festivalovém obchodě. A až do soboty poběží projekce v letním kině na Masarykově náměstí.