Poklesu ze zhruba šesti tisíc loňských akreditovaných účastníků festivalu na letošních 4 827 však nepřikládají organizátoři významnější váhu. Tvrdí, že šlo o odliv jednodenních akreditací, tedy těch krátkodobých. Povětšinou klidný průběh LFŠ nenarušily, kromě několika stížností Hradišťanů na hlučnou hudební produkci, žádné mimořádné události ani z pohledu policie či lékařů.

„Oproti loňsku došlo k posunu. Letos přibylo promítacích sálů, a také proto všechno probíhalo klidněji. 4827 celkově akreditovaných je dobré číslo, vezmeme-li v úvahu, že jde oproti loňsku o úbytek zejména mezi jednodenními akreditacemi. Na delší dobu tady bylo více lidí a to je i do budoucna náš záměr,“ bilancoval předseda Rady Asociace českých filmových klubů (AČFK) Petr Korč.

Účastníci filmovky hodnotí její průběh rozdílně. Zatímco jedni kritizují chudší výběr filmů, jiní chválí organizaci akcí. „Myslím si, že není takový výběr filmů jako před dvěma nebo třemi lety. Už loni to bylo horší, myslela jsem si, že se to trochu zlepší,“ řekla v anketě Slováckému deníku 27letá studentka z KadaněVlasta Cikrová. Naopak 21letá studentka z Hradce Králové Vladimíra Maxová vidí LFŠ růžověji. „Letní filmová škola je roztomilá, stejně jako celé Hradiště. Organizačně je dobře vyřešená velmi dobře, bála jsem se, že tu budou nějaké zmatky, je to fakt super,“ sdělila Maxová.

Ke změně došlo u hudebního programu v Semtex stanu, který pořadatelé po prvním dnu raději přesunuli do klubu Mír. Podobně dopadl koncert Svatého pluka u Mojito stanu v sousedství UMPRUMky, který po stížnostech na hlasitost ukončili v úterý po 22. hodině městští strážníci. „K výtržnostem ani k závažným trestným činům jsme vyjíždět nemuseli,“ doplnila policejní mluvčí v Uherském Hradišti Jitka Zámečníková. Mimořádné situace nezažívali ani zdravotníci v metropoli Slovácka. „Nápor na ambulance je v průběhu filmovky vždycky větší. Letošní ročník se ale naštěstí obešel bez nutnosti ošetřovat závažnější zranění,“ řekl tiskový mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý.