Festival se bude konat od 28. července do 3. srpna. Tradičním hlavním partnerem festivalu je město Uherské Hradiště.

„Program i festivalové zázemí letošní Filmovky dostává jasnou podobu a my se těšíme, až otevřeme pomyslné brány a společně se nadechneme filmu a kvalitní kultury. Děkuji také všem našim podporovatelům a partnerům, bez kterých by ani letos takto veliká akce nevznikla,“ uvedla ředitelka festivalu Radana Korená.

Uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha přiznal, že jako každý z předchozích ročníků Letní filmové školy také ten letošní představuje pro město mimořádně důležitou kulturní událost.

Piva z Jarošovského pivovaru.
Jarošovské pivo poteče na Letní filmové škole i na Slováckém létě

„Filmovka přináší nejenom jedinečný zážitek divákům a účastníkům, ale je událostí, která oživuje naše město, poskytuje mu svěží impulz i pohodovou atmosféru. Uherské Hradiště je připraveno otevřít své brány a přivítat návštěvníky ze všech koutů světa, aby opět společně prožili nezapomenutelný filmový zážitek,“ zve diváky do Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Festival slavnostně zahájí v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. „Přesně po 60 letech od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká kinematografie opět dočkala výpravné sci-fi s originálním a silným nápadem,“ láká diváky dramaturg Jaroslav Sedláček.

Ve filmu hrají Andrea Mohylová, Jan Vlasák, Matěj Hádek či Václav Neužil. Do českých kin Bod obnovy dorazí 21. září. Pořadatel festivalu Asociace českých filmových klubů své ceny letos udělí Ivanu Trojanovi, Miloslavu Lutherovi a Rajku Grlićovi.

„Ivan Trojan představuje výjimečný herecký talent, který sice na filmové plátno vstoupil relativně pozdě, zato ho v následujících dvou desetiletích ovládl nevídaným způsobem. Se sedmi Českými lvy, ale především s neuvěřitelně pestrou plejádou postav, které ztvárnil, je jednou z největších hereckých osobností, které máme, a jeho ocenění je tedy více než namístě. Cena AČFK bude udělena i slovenskému režisérovi a scenáristovi Miloslavu Lutherovi, který obohatil československou filmovou tvorbu o uznávané adaptace literárních děl, v nichž na pozadí rozmanitých historických reálií zkoumá věčný boj člověka s mocí,” vysvětluje programová ředitelka Iva Hejlíčková.

Dalším oceněným bude chorvatský režisér Rajko Grlić, který vystudoval pražskou FAMU a jehož filmy velmi dovedně analyzují specifika života v (ex)jugoslávském prostoru.