„Spoléháme na slušnost lidí, kteří se nebudou snižovat k tomu, aby si šli stromek do lesa ukrást a chovali se jako vetřelci s pilkou. Na ochranu mladých jehličnatých porostů před zloději se ale revírníci v prosincových dnech zaměří,“ uvedl vedoucí Lesní správy Buchlovice Zdeněk Zálešák.

Na většině přístupových cest do lesa jsou podle něj nainstalovány závory a v předvánočním čase budou návštěvníky lesních porostů kontrolovat revírníci v součinnosti s Policií České republiky.

„V rámci kontroly vozidel na silnicích dohlédnou policisté i na to, zda řidič auta převážející vánoční stromek má k němu prodejní doklad,“ potvrdila uherskohradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková.

Lidé by tedy raději měli vyrazit za obstaráním stromečku na k tomu určená prodejní místa. Velký výběr je například u uherskohradišťských supermarketů. „Nejvíce jde na odbyt jedle nordmanská,“ uvedl Karel Albert, prodejce stromků u jednoho staroměstského supermarketu.

Zákazníci si podle něj mohou vybrat z pestrého sortimentu, v němž nechybí borovice lesní, černá a francouzská, smrk ztepilý a pichlavý.

„Pokud si to zákazník přeje, stromek mu ve vazačce svážeme, aby jej mohl pohodlně upravit. Prodáváme také jmelí, borové a jedlové větve, ale i stojany na stromky,“ potvrdil Albert.

Těžbu zelených krasavců zahájili před několika dny u Lesní správy Buchlovice, státního podniku Lesy České republiky.

„V plantáži vánočních stromků na buchlovickém revíru jsme začali s těžbou borovice černé, která nám dává stromky už třetím rokem. Stromečky v Buchlovicích prodáváme v pracovní dny od tohoto pondělí do 23. prosince v čase od 13 do 16 hodin,“ sdělil Zdeněk Zálešák.

Pro letošní vánoční trh připraví zaměstnanci buchlovické lesní správy 1170 borovic lesních a černých, jedlí a smrků ztepilých.

„Smrčky řežeme v porostech, kde jsou plánovány výchovné zásahy – prořezávky. Odstraňují se pouze ty stromky, které v růstu překážejí těm nadějným, takže jejich těžbou nedochází k poškození mladých lesních porostů,“ vysvětlil Zálešák.

Ceny stromků zůstávají podle jeho vyjádření na úrovni minulého roku. Takže smrk do dvou metrů přijde na 90 korun, borovice černá stejné výšky na 180 korun a dvoumetrová jedlička na dvě stě korun.

„Raději si zajedu koupit borovici černou k lesákům. Budou ji prodávat o 220 korun levněji než stojí u supermarketů. Navíc, stromky u nich kupuji už několik let a jsem s jejich kvalitou i čerstvostí spokojena. Oni je řežou až před svátky,“ nechala se slyšet Marie Kratochvílová z Uherského Hradiště.

Vánočních stromků ale lesáci z Chřibů řežou rok od roku méně. „Před dvanácti lety jsme dodávali na trh kolem sedmi tisíc stromků, v prosinci 2004 jsme jich prodali pouze 1646. Vloni to bylo už jen 1039 stromečků,“ svěřil se Zálešák.

Jen třicet stromků nabídne lidem k prodeji Lesní družstvo Osvětimany, vůbec žádné pak nebude podle lesního hospodáře Zdeňka Kroči prodávat Lesní družstvo Zlechov – Tupesy.

„Některé kultury jsou příliš malé, abychom v nich stromečky řezali, jiné zase už vánočním stromkům odrostly,“ poznamenal zástupce ředitele osvětimanského lesního družstva Miloš Peška.

Podle průzkumu u nás preferuje řezaný smrk, jedli nebo borovici padesát pět procent obyvatel. Umělým stromkům dává přednost třetina populace a nejekologičtější stromek v květináči volí čtyři procenta domácností.