„V povodí Dlouhé řeky lze najít desítky takto poničených lesních porostů. Navíc stromy, které spadnou, s sebou vezmou i několik dalších, a tak dochází k ještě větším škodám," prozradil předseda Lesního družstva Nedakonice Stanislav Slováček. Nakousané stromy ale družstvo nekácí a neodstraňuje, protože bobři by se pak pustili do dalších, zatím netknutých.
„Necháváme je tam, aby je zpracovali," doplnil Stanislav Slováček. Získané peníze od státu poputují do rezervního fondu pro výsadbu stromů.
Náhrady za škody způsobené ve Zlínském kraji vybranými zvláště chráněnými živočichy se proplácejí na základě zákona č. 115/2000 Sb. Zdrojem financí je státní rozpočet a náhrada se poškozeným zasílá prostřednictvím Krajského úřadu Zlínského kraje. Žadatel o náhradu škody musí svoji žádost podat na krajský úřad nejpozději do deseti dnů od zjištění vzniklé škody a současně dodat i stanovisko odboru životního prostředí příslušného úřadu obce s rozšířenou působností. Dále musí doložit stanovisko Státní veterinární správy a expertního orgánu, kterým je Agentura ochrany přírody a krajiny.
Za škody způsobené bobrem vyplatil kraj loni více než 92 tisíc, další peníze pak dostali žadatelé za škody způsobené kormoránem, vlkem a rysem. Celkově se loni náhrady vyšplhaly na dva a půl milionu