Podle vedoucího Lesní správy Buchlovice Zdeňka Zálešáka je habr jednou z původních listnatých dřevin Chřibů. „V lesních porostech naší správy má habr zastoupení 5,42 procenta. Jelikož je původní listnatou dřevinou Chřibů, byl na náš návrh zařazen habr spolu s bukem a dubem do genových základen č.152 Buchlov a č.154 Cimburk, které jsou na naší lesní správě vyhlášeny na výměře 3500 ha,“ uvedl lesní správce Zdeněk Zálešák.

Jak dále potvrdil, habr patří k nejlépe se zmlazujícím dřevinám vůbec. Jeho funkce je v mladých lesních porostech nenahraditelná, protože ve směsi s bukem nebo dubem plní biologickou ochranu těchto hlavních listnatých dřevin Chřibů. To tedy znamená, že zvěř okusuje nebo ohryzává habr před bukem a dubem. „Zvláště je to patrné v suchých a horkých létech, kdy vystresovaná zvěř stále se zvyšujícím tlakem lidí na jeho rekreační využití, jakými jsou hromadná pěší turistika, cykloturistika, hromadné jízdy na koních, lety horkovzdušných balonů nad lesy Chřibů a podobně, stojí a působí škody ohryzem a loupáním v mladých lesích ve věku do 40 let,“ říká rozhořčeně Zálešák.

Středně vzrostlý habr dosahuje do výšky nejvíce 25 metrů. „Habrové dřevo dobře hoří i v ekologických kotlích. Od buchlovických lesáků nakupujeme nejen jehličnaté, ale i listnaté dříví, mezi nímž je i habrové,“ poznamenal místostarosta Salaše Jiří Janováč.

Zdeněk Skalička