Lékaři tak chtěli donutit zdravotní pojišťovny, aby jim dávaly více peněz. Částečně se jim to podle některých i povedlo, protože vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) včera rozhodlo o navýšení plateb. Praktici ze Zlínského kraje však s návrhem spokojeni nejsou a jsou ochotni protestovat znovu v říjnu, tentokrát však zavřením ordinací až na tři dny. Uvedl to krajský předseda sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas.

Jednání s pojišťovnou o platbách na příští rok se uskuteční zítra. VZP i přesto už včera oznámila, že lékařům částečně ustoupí a peníze jim přidá. Praktici nyní dostávají od pojišťoven pravidelnou měsíční platbu za registrovaného pacienta 36 korun. S věkem a u dětí se zvyšuje až na sto korun. VZP je ochotna zvýšit základní sazbu až na 42 korun. Aby na to měla peníze, nebude už ale moci zvýšit platbu za bod na korunu, jak původně navrhovala. Prostřednictvím bodů mají lékaři ohodnoceny některé výkony, například prevenci.

S tímto návrhem ale lékaři ze Zlínského kraje nesouhlasí a na včerejším jednání odhlasovali doporučení, aby dohoda o platbách nebyla v pátek podepsána. „Teď musíme počkat, jaká bude odezva po celé republice. Nedohoda byla odhlasována také v Brně a na severní Moravě, naopak v Praze jsou lékaři s tímto návrhem VZP spokojeni,“ uvedl Nečas.

Podle Nečase by optimální platba na pacienta, tak aby mohly ordinace bez problémů fungovat, měla být 55 a více korun. Praktikům se nelíbí ani nařízené regulace. „Pojišťovna nařizuje, že například počet rentgenů musím udělat stejný jako loni a překročit jej mohu maximálně o pět procent. Zbytek bych musel zaplatit ze své vlastní kapsy, což je velmi omezující při určování diagnózy,“ podotkl Nečas.

Podle organizátorů podpořilo včerejší protest až 90 procent lékařů po celé zemi. Tři čtvrtiny zavřely ordinace, ostatní vyvěsili leták a zajistili péči za kolegy. Ošetření pacientům poskytly i pohotovosti a nemocniční ambulance. Například na zlínskou pohotovost přišlo včera 19 pacientů, podle lékařky Edity Busákové to je podprůměrný počet. „Většina z nich by počkala s ošetření i do čtvrtka. Akutní byl snad jenom jeden. Pacient přišel s bolestí na hrudi, byl ošetřen na interní klinice. Podle mých informací měl infarkt,“ popsala lékařka.

Včerejší protest podpořila také Česká lékařská komora, podle ní je primární péče podhodnocena. Mladí lékaři nemají o tento obor zájem a hrozí, že za několik let bude pro pacienty problém najít praktika.

Více peněz od pojišťoven by měli lékaři dostat i podle ministerstva zdravotnictví. Požadavky lékařů naopak zpochybňuje Svaz pacientů. Vadí mu, že lékaři chtějí navýšit pravidelnou měsíční platbu, kterou dostávají, i když je pacient i několik let nenavštíví.

Přečtěte si také:

Dnes neordinuje asi 90 procent praktiků