„Touto cestou se řeší onemocnění rohovky zvané keratokonus, které postihuje přibližně každého dvoutisícího člověka. Pacienti mají nepravidelnou tenkou rohovku, jejíž tvar se upraví implantátem. Dříve se musel kanálek pro vložení prstence řezat manuálně, teď je díky použití femtosekundového laseru celá operace šetrnější, přesnější a bezpečnější,“ uvedl primář Pavel Stodůlka, který zákrok provedl.

Na výrobě speciální hlavice laseru pro tento typ operace klinika po dva roky spolupracovala se švýcarskou společností. Hlavici lékař přiložil k oku pacientky a jakmile jej vystředil a zadali do zařízení potřebná data, laser vyřezal potřebný kanálek během asi dvaceti sekund. Celá operace trvala dohromady dvacet minut.

První pacientkou, která si nechala takto vylepšit rovnou obě oči, byla jednatřicetiletá Jana Spanilá z Prahy. Operace se konala za jejího plného vědomí jen s lokálním umrtvením. Žena se tak hned vzápětí podělila své dojmy.

„Dříve jsem musela nosit tvrdé kontaktní čočky, což mi vadilo. Často mě bolely oči, a čočky jsem si musela často sundávat. Z operace jsem obavy neměla a cítím se dobře. Nic mě teď nebolí, zatím vidím trošku rozostřeně, ale to se má brzy zlepšit,“ uvedla.

Zrak se jí bude postupně zlepšovat během prvních dvou měsíců po operaci. „Nejméně měsíc se přitom musím vyhýbat prostředí se zvýšeným rizikem infekce, například nemohu jít do sauny nebo lázní či zakouřených prostor. Mám si také chránit oči slunečními brýlemi před ostrým světlem či větrem,“ podotkla.

Po Spanilé lékaři stejný zákrok opakovali u dalšího pacienta. Celkem jich v premiérový den metody hodlali odoperovat dvanáct. „Chtěli bychom těchto zákroků dělat ročně tak stovku,“ podotkl Stodůlka.