„Vyšší počet lidí v čekárnách je znatelný na první pohled. Průměrně jich chodí asi o dvacet procent více než před zrušením poplatků," řekla uherskohradišťská lékařka Lenka Bačová. Záležitost se podle ní týká zejména starších lidí. „Dříve byli zvyklí vyřídit si více věcí najednou, zatímco teď chodí kvůli každé zvlášť, někdy i několikrát do týdne. I v případě drobných potíží jdou ihned k lékaři, ačkoliv by jim stačilo pár dní odpočívat a brát volně dostupné přípravky, které by jim doporučili v lékárně," vysvětlila Lenka Bačová.
Problém podle ní vzniká, když mají lékaři kvůli banalitám méně času na závažnější případy. S tím souhlasí i její kolegové. „Samozřejmě všechny ošetříme, ale bohužel často stráví v čekárně více času, než by jim bylo příjemné," nechala se slyšet lékařka Radmila Kučerová z Uherského Brodu. I jí v čekárně od ledna přibyla asi pětina pacientů.
I doktorka Lenka Paličková z Vlčnova potvrdila, že se po zrušení poplatků zájem o lékařské ošetření zvedl téměř výhradně u starších lidí.
„Mírný nárůst sledujeme i u nás, mladých lidí se to ale takřka netýká. Starším lidem však zmizela bariéra, která je dříve od nadbytečných návštěv odrazovala a kvůli níž se snažili vyřídit co nejvíce záležitostí současně. Teď si do čekárny rádi chodí třeba i popovídat," tvrdí Lenka Paličková.
Konkrétní čísla mapující skutečný stav pacientů, kteří v jednotlivých měsících od začátku roku 2015 do ordinací svých praktických lékařů dorazili, poskytne Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) České republiky pravděpodobně až za dva měsíce. Dostupné údaje týkající se ledna 2015 totiž kvůli chřipkové epidemii i návštěvám pacientů, kteří na zrušení poplatků čekali, nejsou průkazné.
„První čtvrtletí roku 2015 bude s 99% přesností vyhodnoceno ve druhé polovině června. Z těchto dat již bude možné předvídat očekávané výdaje v roce 2015 a další posuny ve zdravotnictví," uvedl tiskový mluvčí VZP Oldřich Tichý.
Regulační poplatky- poplatky ve zdravotnictví vláda zavedla v roce 2008
- pacienti platili 30 korun za vyšetření nebo za vydání receptu, 60 korun za každý den lékařské péče, 90 korun za pohotovost
- od 1. ledna letošního roku platí nemocní pouze 90 korun za využití pohotovosti
- jako náhradu za zrušené poplatky vyplatí letos VZP lékařům 900 milionů korun, lékárnám půl miliardy (Zdroj: Deník)