Potvrdil to praktický lékař Břetislav Sváček z Vlčnova.

„V mojí ordinaci vykonalo zavedení poplatků přesně to, co jsem od nich očekával. Čekárna už není naplněná k prasknutí a ubyla tak polovina pacientů,“ prozradil Sváček. Podle něj si spousta lidí svou návštěvu lékaře pečlivě rozmýšlí a chodí opravdu jen tehdy, kdy jsou nemocní. „Ubylo právě takových návštěvníků, kteří šli kolem a chtěli si hlavně popovídat. Nyní tak mám mnohem více času na jednotlivé opravdové pacienty,“ dodal Sváček. Jeho slova potvrdil také praktický lékař z Velehradu Jiří Rohel.

Nemocní chtějí méně léků

„Já jsem zřetelný úbytek pacientů zaznamenal asi třetí týden v lednu. Nyní už lidé chodí normálně, ale seniorů, kteří se k nám přišli jen tak podívat, těch opravdu rapidně ubylo,“ poznamenal Rohel s tím, že je velice zřetelně vidět ekonomické chování pacientů vůči lékům. Lidé prý konečně pochopili, že neplatí věta – čím více léků, tím líp. S méně žádostmi o recepty se setkává také Sváček. Podle něj jsou však poplatky v lékárnách tvrdší, a to obzvláště pro seniory. „Lidé už nechtějí tolik léků, co dříve. Uvědomují si, kolik by za ně dopláceli v lékárnách, a tak si i nechají poradit,“ řekl Sváček. Potíže nejsou podle slov lékařů ani se samotným vybíráním peněz. Pacienti je prý mají většinou přesně nachystané a jen párkrát se stalo, že někdo zapomněl.

Senioři si museli zvyknout

V polovině února je také znát změna v přístupu některých důchodců. „Máme babičku, která bydlí sama a dost se nudí. Dříve tak často navštěvovala lékaře, aby se trochu dostala mezi lidi. Zavedení poplatků jí však vzalo vítr z plachet,“ poznamenala Lucie Veselá z Uherského Brodu s tím, že babička měsíc nadávala, ale teď raději vyrazí na procházku do města.

Přečtěte si také:

Potíže plynoucí z reforem lidé překonávají rychle

Bez léků by nepřežila, poplatkům se nevyhne

Slovácko: s poplatky v nemocnicích nejsou problémy