Příčinou je částečná uzavírka výrobní linky brněnské farmaceutické společnosti. „Provoz a výroba léků se v tuto chvíli značně zkomplikoval, stav našich skladů s léky určenými pro distribuci v současné době vykazuje nulový stav tohoto přípravku,“ informovala pracovnice logistiky farmaceutické společnosti Renata Hanáková. Avšak záměrem výrobce je obnovit výrobu léčebného preparátu v co nejbližší době. „Čekáme na novou dodávku léků, ale zatím není možné odhadovat, kdy bude jeho výroba obnovena,“ konstatovala Hanáková.

Zásoby přípravku nemají některé lékárny na Slovácku už několik týdnů. Pacient, který přijde s receptem na Methotrexat, zase s prázdnou odejde, pokud není ochoten investovat do svého zdraví peníze navíc. „Nabízíme lidem dočasné řešení, kdy můžeme objednat obdobný přípravek, který si ale musí uhradit sami, protože na něj pojišťovna nepřispívá,“ sdělila náhradní řešení magistra Kristýna Gregovská. Za lék Metex, který má tytéž léčebné účinky, by měl pacient podle jejich slov zaplatit zhruba kolem pěti set korun.

Odborní lékaři, kteří přípravek indikují, a to zejména revmatologové, dermalotologové či pediatričtí onkologové, se tak potýkají s problémem. „Methotrexat předepisuji velkému počtu svých pacientů. Ještě donedávna bylo k dostání deseti miligramové balení tohoto přípravku, ale teď už není ani ten. Znamená to pro mě problém. Prozatím nevím, jak budu tento výpadek řešit,“ popsala revmatoložka Beatrice Valková.