„Výstava jde do hloubky ohledně ruských legií. Konkrétně je totiž věnována hlavně létům občanské války, kdy se bojovalo převážně na Transsibiřské magistrále a její blízkosti. Tomu se nejvíc věnujeme,“ uvádí prohlídku průvodce Petr Čížek, člen Československé obce legionářské.

První zastávkou je vagon filmového oddělení, které návštěvníky seznamuje se základními informacemi o historii československých legií. Vlakové kino ale kompletně zaplní třída školáků.

Pokračuji tak k dalšímu vagonu. Vstupuji do běžného příbytku vojáků, kterému se říkalo „těpluška“ a vešlo se do něj až třicet mužů. Hned vedle stojí luxusní vůz pro důstojníky a generály, který s „těpluškou“ ostře kontrastuje. Procházím honosným salonem, kde mě zaujme zejména dobová fotografie.

Postupně navštěvuji sanitní vagon, kovárnu, krejčovskou dílnu a také polní poštu, která byla nespolehlivějším prostředkem komunikace na celé tehdejší Sibiři. Prohlížím si předměty z běžného života vojáků, kterých je ve vagonech vystaveno opravdu mnoho. Obdivuji starý fotoaparát, zbraně i polní telefon.

Nejdéle se zdržím v předposledním vagonu, který slouží jako plukovní prodejna. Kromě upomínkových předmětů a návštěvní knihy je tu možné nahlédnout do databáze legionářů a vyhledat své předky. K mé smůle se dozvídám, že jsme v rodině nejspíš žádného legionáře neměli. I tak ale opouštím velmi realistický Legiovlak plná dojmů z toho, co tehdejší vojáci prožívali.

„Z Uherského Hradiště míříme na Slovensko. Na cestě jsme vlastně už od května 2015 a za tu dobu máme najeto už přes jedenáct tisíc kilometrů. Už ani nedokážu spočítat, na kolika místech jsme byli,“ informuje mě na závěr mé cesty Petr Čížek.

V Uherském Hradišti bylo vlakovou soupravu možné vidět od 23. do 28. dubna. Denně tam na prohlídku zavítalo přes dvě stě dětí ze škol, které si prohlídku objednaly. Spousta jich navíc přišla neohlášeně.

Také ostatních návštěvníků přišly každý den stovky. V sobotu 27. dubna vlak navštívil pěvecký sbor Vlčnovské búdové umělkyně, které tam dokonce zazpívaly a podle organizátorů se staly prvním krojovaným seskupením, jež v Legiovlaku zapělo. Během letošního roku pojízdné muzeum zastaví na celkem 35 místech.