„Zorganizovat vzpomínkovou besedu s motokrosovými legendami byla moje srdcová záležitost. Díky tomu, že se ke mně přidali Jiří Janošek s Pavlem Choravým, se to podařilo," svěřil se strůjce akce, třiatřicetiletý motokrosový jezdec Tomáš Tománek. Neskrýval radost, že bývalí motokrosoví reprezentanti pozvání na besedu přijali, že na ni přišlo dost fanoušků motokrosu, který se jel v kudlovickém Židově žlebu naposledy před devětatřiceti lety.

„Motokrosovou trať v Židově žlebu jsme začali budovat svýma vlastníma rukama, protože mechanizace se tam nemohla počátkem šedesátých let minulého století dostat. První závod v motokrosu, a to okresní přebor, se na trati jel 2. srpna 1964," zalistoval ve vzpomínkách dvaasedmdesátiletý Miroslav Zapletal, jeden z pěti někdejších zakladatelů motokrosového sportu v Kudlovicích. Připomenul i svého bratra Josefa, který byl průkopníkem motokrosového sportu na Uherskohradišťsku.

„Bratr absolvoval v roce 1968 v gottwal­dovském závodě krkolomnou havárii. Její následky mu už nedovolily, aby dál závodil, ale na motocyklový sport Pepík nezanevřel až do své smrti v roce 2004," řekl hrdě Miroslav Zapletal, který se zúčastňoval motokárových závodů. Když mu bylo 18 let, sestrojil si motokáru o obsahu 125 ccm, jednu z prvních této kubatury v okrese Uherské Hradiště.

Při besedě se sportovním komentátorem Jiřím Hejtíkem se reprezentanti někdejší Československé socialistické republiky vrátili ve vzpomínkách o mnoho let zpět, do dob, kdy byli na vrcholu své závodnické činnosti. Úspěšně tehdy reprezentovali Československo v různých zemích světa. Byly to tenkrát zlaté časy našeho motokrosu.

Žádost tria pořadatelů vzpomínkové besedy vyslyšel motokrosový nadšenec, sběratel a renovátor motocyklů Milan Zitko, který v kudlovickém kulturním stánku vystavil sedm motorek tovární značky ČZ, na nichž českoslovenští reprezentanti závodili. Součástí vzpomínkové besedy byly fotografie a plakáty ze čtrnácti motokrosových závodů, které se v Kudlovicích jely jako přebory kraje, mistrovství Moravy, ČSR i ČSSR.