Osudovou záležitostí se pro ni stal soubor Hradišťan, kde působila nejprve jako tanečnice a zpěvačka v letech 1952 – 56 apozději zejménajako výrazná sólistka. Soubor v éře primáše, choreografa a uměleckého vedoucího Jaroslava V. Staňka a cimbalisty a uměleckého vedoucího muziky Jaroslava Čecha byl ve folklorním světě pojem, a to nejen u nás, ale slavil úspěchy i na četných zahraničních zájezdech.

A Věra Domincová se na nich výrazně podílela. Stejně tak ale spolupracovala i s muzikou Hradišťanu, když primášský post převzal Jiří Pavlica. Stala se významnou reprezentantkou dolňáckého zpěvu a její osobitý projev byl nezaměnitelný. Připomeňme alespoň některé písně, které v jejím podání patří do zlaté pokladnice folkloru – Okolo Hradišťa, Hradišťu, Hradišťu, Teče voda z javora, Z jednej strany potoka, Bílovští pacholci, Hořela linda, linduška, Slavíček zpívá a další. Připomenout si je můžeme na slavných albech Hradišťan (s primášem Jaroslavem V. Staňkem -1972) a Hradišťu, Hradišťu (s primášem Jiřím Pavlicou - 1989).

Její zpěv zazněl i ve dvou televizních filmech, k nimž scénáře napsal Jiří Pavlica a natočili je Milan Peloušek (1990) a Eugen Sokolovský (1992). V poslední době jsme ji mohli slyšet např. při 60. výročí souboru Hradišťan, na koncertu ke 100. narozeninám primáše Františka Hamady v r. 2014, na Slavnostech vína v r. 2017 nebo při odhalení reliefu k památce Jaroslava V. Staňka na Slovácké búdě v loňském roce. V roce 2006 ocenilo Město Uh. Hradiště zásluhy Věry Domincové svojí cenou. Jubilantce přejeme vše nejlepší, hodně zdraví a ať jí to ještě dlouho krásně zpívá…

Koncert k Málkovým sedmdesátinám (s dcerami v roce 2015)
Polokulatiny dlouholetého primáše Olšavy Luboše Málka

Autor: Miroslav Potyka