„Bude to rok, kdy se budeme snažit peníze, které máme, a to třeba i z prodeje městského majetku, zbytečně neutrácet. Chceme je soustředit na velkou investici, do které bychom se rádi pustili v roce 2013,“ informoval starosta Luhačovic František Hubáček.

O co konkrétně by mělo jít? „Jedná se o kompletní rekonstrukci ulice Dr. Veselého, tedy cesty a chodníky, které spojují jádro města a lázeňský park. Chceme je sjednotit a udělat z nich čistě pěší zónu,“ prozradil starosta.

Do akce, která by celkově měla přijít na astronomických 150 milionů, se však město nepustí samo.

„Budeme spolupracovat se společností Lázně Luhačovice. Ta by měla zrekonstruovat cestu ve svém areálu a zejména pak rekultivovat zeleň a zahradní prvky,“ přiblížil Hubáček s tím, že lázně usilují o získání dotace z ministerstva životního prostředí.

To Deníku potvrdil i generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha. „Žádost o dotaci na obnovu parku jsme skutečně podali, ale ta může činit maximálně 50 procent nákladů. Podrobnosti jak s ministerstvem, tak i s městem ale stále vypilováváme,“ prohlásil Bláha s tím, že lázeňští hosté by se díky plánovaným změnám měli v parku dočkat hezčího prostředí. „Už by také neměli zakopávat o rozbité chodníky,“ pousmál se ředitel.

Dosáhnout na dotace se prý pokusí také město, na jehož bedrech by mělo ležet vybudování pěší zóny a inženýrských sítí pod ní. „Jedná se o zcela prioritní záležitost města v příštích letech,“ zdůraznil Hubáček, podle nějž by se celá rekonstrukce měla uskutečnit od září 2013 do května 2014 tak, aby nezasahovala do lázeňské sezony.

Podle starousedlíka Aloise Dubce, který přímo v ulici Dr. Veselého bydlí desítky let, je její zamýšlená přeměna na pěší zónu krokem správným směrem.

„Zejména v sezoně to zde doslova pulzuje životem a lidé si zaslouží, aby se procházeli v důstojném prostředí a ne na nerovných chodnících a cestě. Navíc i auta zásobování mohou k obchodům, které zde jsou, bez problémů najíždět zezadu, a neobtěžovat tak místní i procházející,“ přibližuje situaci na místě brzy devadesátiletý senior.

Přesto i v příštím roce na zkrášlení největšího moravského lázeňského sídla nějaké peníze z městského rozpočtu poputují.

„Chystáme zateplení druhé budovy základní školy, rekonstrukci kotelny v kulturním domě Elektra, ve spolupráci s krajem bude vybudována síť varovného systému obyvatelstva, připravuje se i digitalizace kina,“ vyjmenoval starosta.

Opraveny by podle jeho slov měly být i chodníky v ulici Pod Kamennou v Pražské čtvrti, chystá se i obnova informačních tabulí a městského mobiliáře.

Pokračovat by v roce 2012 měly i projekty v místních částech města. „V Kladné- -Žilíně to platí o budování sportovně-kulturního areálu, v Řetechově o výstavbě hasičské zbrojnice,“ sdělila místostarostka Luhačovic Marie Semelová.

Podobný areál jako v Kladné-Žilíně by měl prý začít vznikat také v Polichně.

Letošní rozpočet Luhačovic činí na příjmech bezmála 187 milionů korun, výdaje jsou zhruba o 6 milionů vyšší. Největšími investičními akcemi byly za uplynulých jedenáct měsíců pro město dokončení sportovního areálu u základní školy a rekultivace skládky Loska. Dohromady přišly na zhruba 60 milionů korun, významnou část této sumy však pokryly dotační tituly.