Na funkci ve čtvrtek ráno rezignoval současný ministr Jiří Besser, kterému zlomila vaz aféra kolem bytu v golfovém resortu na americké Floridě.

Jméno jeho nástupce se veřejnost dozví až příští týden. Server iDnes přišel s informací, že mezi kandidáty je i rodačka z Topolné Zuzana Lapčíková či její manžel, současný náměstek ministra kultury Radek Zdráhal. Cimbalistka Lapčíková však spekulace popřela. „Dozvěděla jsem se o tom z médií. Nikým jsem nebyla oslovena a ani působení v takové funkci neplánuji,“ konstatovala Lapčíková. Tu už noviny do role kandidátky na ministryni pasovaly loni v červnu. „Na aktuálním seznamu zřejmě figuruji, protože jsem kdysi takto propíraná byla. Manžel zase proto, že už na úřadě působí. Víc k tomu nemám co říci,“ dodala.

Nástupce odcházejícího ministra Bessera určí pravděpodobně v pondělí celostátní výbor hnutí Starostové a nezávislí. „Jakákoliv momentálně vyslovovaná jména v souvislosti s budoucím ministrem kultury jsou pouhé spekulace. Kandidáty musí schválit celostátní výbor hnutí Starostové a nezávislí, který zasedne v pondělí. Jisté však je, že budoucí ministr kultury musí co nejrychleji dotáhnout do konce problematiku církevních restitucí. Tu má předložit vládě do čtrnácti dnů,“ řekl předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík Slováckému deníku.

Pavel Bohun, Michael Lapčík