„Říkal jsem si, co by se asi stalo, kdyby balonek nestihl vyhořet, nebo spadl na střechu roubené chatky. Navíc, pokud bychom tu zrovna nebyli, chata by v takovém případě zřejmě lehla popelem,“ předjímá Obdržálek. Podobnou zkušenost má i žena ze Starého Města. „Když jsme dělali poslední podzimní grilovačku na zahradě, tak nám tam přistál jeden takový lampionek. Nejdřív mne překvapilo, jak je velký, ale taky mi nahnal strach, že po nebi nad barákem mi létá cosi s otevřeným ohněm. Kdyby mi to přistálo na posečené trávě, tak to určitě chytne,“ uvedla Marie Rozsypalová ze Starého Města.

Hasiči ale podobné spekulace odmítají. Ve Zlínském kraji doposud nezaznamenali jediný případ, kdy by lampion štěstí způsobil požár. „Pokud se s takovým předmětem zachází obezřetně, nehrozí žádné nebezpečí. Lampion štěstí vystoupá až jeden kilometr k obloze a hoří asi deset minut. Plamen zhasne poté, co vyhoří knot nebo lihový zásobník,“ poznamenal mluvčí krajských hasičů ve Zlíně Ivo Mitáček. I on však doporučuje, aby příznivou bilanci nebrali lidé jako návod k nedbalosti. I v případě lampionů štěstí se jedná o manipulaci s otevřeným plamenem. „Je nezbytné dodržovat pravidla bezpečnosti a to zejména vypouštět je za bezvětrného počasí a ve volném prostoru mimo osídlené zóny,“ připomněl Mitáček.

Organizované vypouštění lampionů štěstí pořádá v Uherském Hradišti několikrát ročně i nadšenec pro tuto „ohnivou show“ David Horák. „Vždy se sejde zhruba padesát osob, ale na jednu z akcí přišlo i třistapadesát osob s lampionky. Doposud ale k žádným komplikacím nedošlo. Na tyto akce vždy zveme i kamarády – hasiče, abychom předešli případným problémům,“ vysvětlil David Horák, který plánuje podobnou show v Uherském Hradišti při příležitosti svátku sv. Valentýna, 14. února.